Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Naujienos

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Naujienos

2014 m. balandžio 4 d.

Iš mažo medelio išaugs didelis miškas

Pavasaris. Atgyja gamta. Žmonėms rūpi kaip peržiemojo augalai? Ką mąsto dar snaudžiantys medžiai ir krūmai? Šiemet pavasaris iškrėtė pokštą: kovo pradžia buvo šilta ir suskubome sodinti medelius, tačiau balandžio pradžios naktinės šalnos kai kuriems kovo mėnesio darbams gali turėti neigiamos įtakos. Medeliai dienomis glostomi saulės spindulių ir šildomi jau džiugina mus pirmaisiais gyvybės požymiais.
Balandžio mėnesis - tradiciškai medžių sodinimo metas. Tiems, kas sodins pirmą medį savo gyvenime džiugi ir svarbi kiekviena detalė: kaip parinkti vietą, kokį sodinuką, kokią iškasti duobę, kaip pasodinti, kaip prižiūrėti...?
Atsakymus galima rasti pasklaidžius net 1937 metų „Mūsų girių“ žurnalus. Miškasodis visada buvo kaimo žmonių, miško vienkiemiuose gyvenančių, eigulių ir girininkų svarbiausias darbas. Iš mažo medelio išaugs didelis miškas. Iš artimo bendravimo, sodinant medelius, auginant mišką jaunimui, senelių ir tėvų pavyzdžio, bendro darbo su vaikais gimsta supratimas ir teisingi atsakymai į mano ankščiau užduotus klausimus.
Mažieji miško bičiuliai veda savo tėvelius į mišką, kartu su jais mokosi teisingai pasodinti savo pirmuosius medžius. Kiekvienais metais vis daugiau ir daugiau žmonių praktiškai išbando šį truputį pamirštą darbą. Visiškai nesvarbu ar didelis, ar mažas sodinukas jis turi būti sveikas, nenulūžinėjusiomis šakomis ir gerai išvystytomis šaknimis, o pušų ir eglių spygliai – jiems būdingos spalvos. Patrumpinamos pernelyg ilgos sodmenų šaknys, bet ne daugiau kaip trečdalis visų šaknų ilgio. Kiekvienam augalui labai svarbu saugoti ir nepadžiovinti smulkių jo šaknelių. Medelynuose iškasamų medelių šaknys būna pamirkomos drėgmę saugančiame skystyje arba molio – karvių mėšlo (mišinio santykis 10:1) tyrėje. Šios priemonės apsaugo nuo džiūvimo tik neilgą laiką teisingo transportavimo, laikymo metu. Mažesnius sodmenis galima supakuoti į specialius maišus, o didesnius reikia vežti apdengtose automašinose, kėbulo grindis išklojus drėgnomis pjuvenomis, durpėmis ar kiminais. Nuvežus į sodinimo vietas geriausia laikinai prikasti pavėsyje ar iš anksto paruoštoje „ledo duobėje“, uždengti eglių šakomis ar padėti rūsyje, šaltoje patalpoje. Taip sodinukai truputį gali palaukti sodinimo. Prikasimo vietoje neturėtų trūkti drėgmės.
Stambiems sodinukams (pvz., ąžuolo, eglės) naudojamas paprastas arba cilindrinis kastuvas, grąžtas, o smulkesniems (pvz., pušies) sėjinukams – pleištinis sodiklis. Sodmenys turi būti pasodinami tinkamame gylyje. Spygliuočių sėjinukų sodinimo gylis – iki pirmųjų spyglių, o lapuočių ir spygliuočių sodinukų – iki šaknies kaklelio. Puriose ir sausose dirvose gali būti sodinama 2-3 centimetrus giliau. Sodinant medelius labai svarbu neužlenkti augalo šaknų. Gal pirmais metais sodinukas dar mėgins rodyti gyvybės ženklus, tačiau sekančiais metais jis gali žūti. Augalo šaknys į bet kuriuo sodinimo įrankiu padarytą duobę įkišamos truputį giliau numatyto sodinimo gylio, o, prieš baigiant žemėmis užpilti šaknis, augalą reikia atsargiai patraukti į viršų. Tai padeda išvengti augalo šaknų užlenkimo. Apie pasodintus medelius žemė gerai užspaudžiama, kad prie šaknų neliktų dirvožemiu neužpildytų oro tarpų. Jei yra galimybė sodinimui laikas pasirenkamas - nelabai šilta ir nesaulėta diena, geriausia apniukusi, lietinga. Sodinant durpingame dirvožemyje ir esant šalnų tikimybei, sodinimo darbus reikia atidėti vėlesniam laikui, nes bus iškilnoti sodmenys ir darbą reiks kartoti. Atsižvelgiant į žemės drėgnumą ir oro sąlygas, sodmenų kiekį, pasodintus medelius galima palaistyti. Panaikinsime likusius oro tarpus, gal dar reikės užberti žemės ar mulčio ir pagirdysim medelius.
Svarbiausias, mieliausias darbo etapas – pasidžiaugti savo darbo rezultatais. Linkiu, kad tai būtų jūsų šeimos, giminės ar bendraminčių medelių sodinimas. Pasodinote ir nepamirškite, reikia dar kelis metus pasirūpinti tais mažais medeliais. Patikrinti ar prigijo, ar nestelbia žolės, o gal reikia apsaugoti nuo pelių, zuikių ar elninių žvėrių. Tegul auga ir žaliuoja Jūsų sodinti medžiai.

Dalia Mačiežienė VĮ Jurbarko miškų urėdijos medelyno viršininkė

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2014 04 04
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai