Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Naujienos

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Naujienos

2014 m. birželio 11 d.

Biržos sandorius atideda

Lietuvos žinios
2014-06-11
Kazimieras Šliužas

„Įstatymas įpareigoja šią prievolę įvykdyti iki metų pabaigos, taigi laiko yra. Šilumos tiekėjai patys renkasi prekybos strategiją, kaip apsirūpinti biokuru, todėl biržos prekyboje dalyvaus tada, kai jiems atrodys geriausia“, – LŽ teigė UAB „Baltpool“ generalinė direktorė Laura Žalaitė.

Biržoje pigiau nebus

"Baltpool" vadovė pabrėžė, kad pasibaigus šildymo sezonui biokuro kainos yra nukritusios. Mat jos svyruoja sezoniškai, be to, šiemet anksti pasibaigus šildymo sezonui, tiekėjai dar turi daug atsargų, kurias skuba parduoti. „Artėjant žiemai, kainos tikrai kils“, – neabejoja L. Žalaitė.
Ji pripažįsta, kad iki šiol biokuro pasiūla biržoje visada keleriopai viršijo paklausą. Trumpalaikiai sandoriai biržoje vyksta kiekvieną savaitę, tačiau prisiimti ilgesnio termino įsipareigojimų dalyviai neskuba. Dabar jie bando siūlyti savas kainas ir tyrinėja galimų prekybos partnerių reakciją, tačiau pardavėjų ir pirkėjų lūkesčiai nesutampa – pardavėjai nori didelės kainos, o pirkėjai stengiasi laikyti mažą. „Manau, protingai daro tie, kurie pateikia pavedimą ilgesniam laikotarpiui iš anksto ir stebi situaciją – gal kas nors susivilios pasiūlymu, – komentuoja L. Žalaitė. – Nepavykus vienoje prekybos sesijoje, kitą kartą kaina pakoreguojama. Taip rinka gundoma sudaryti sandorį maksimaliai žema kaina. Tokiems „žaidimams“ dar yra laiko.“
L. Žalaitė prognozuoja, kad aktyviau biržoje bus pradedama prekiauti apie vasaros vidurį, kai šilumos tiekėjai ims sudarinėti ilgalaikes sutartis su biokuro tiekėjais būsimam šildymo sezonui. Tokių požymių, anot jos, esama – gegužę biržos apyvarta buvo 1,6 mln. litų, arba keturgubai didesnė nei balandį. Jos nuomone, racionaliausiai elgiasi šilumos tiekėjai, kurie biržoje stengiasi apsirūpinti pigiausiu biokuru jau dabar, kai kainos yra linkusios stabilizuotis, matyt, žemiausiame taške.

Energetikų strategija kita

Šilumos tiekėjai biržos paslaugas atideda vėliausiam laikui. „Kol kas nematome reikalo biokuro pirkti biržoje, juolab kad po trumpos žiemos rinkoje yra biokuro perteklius ir jį pirkti pigiausia pagal tiesioginius sandorius", – pasakojo UAB „Molėtų šiluma“, kurios 99 proc. naudojamo kuro sudaro medienos drožlės, vadovas Juozas Kuliešius. Pasak jo, dabar pigiausia yra pirkti paskelbus konkursus, o biržoje ir kainos didesnės, ir dar reikia mokėti 0,3 proc. dydžio biržos sutarties mokestį.
„Mūsų interesas – nusipirkti kuro kuo pigiau, o prievolė nėra sveikintinas dalykas. Nežinau, kaip reikės suktis kitais metais, kai per biržą privalėsime įsigyti 30 proc. kuro“, – sakė bendrovės vadovas.
Jis pripažįsta, kad supuolus visiems reguliuojamiems šilumos tiekėjams vykdyti nustatytą prievolę biokuras biržoje pabrangs. „Bet brangs visiems, o dabar norime sukaupti kuo daugiau pigiausių atsargų, – sako J. Kuliešius ir priduria: – Jeigu pirkti per biržą būtų taip gerai, tai ji jau seniai būtų apgulta, tačiau to nėra.“

Urėdijų įtaka mažesnė

Šių metų pradžioje buvo sumanyta, kaip riboti biokuro kainų šuolius biržoje. Tikėtasi, kad „sanitaro“ vaidmenį galėtų atlikti urėdijos. Joms buvo nurodyta apsirūpinti biokuro ruošimo technika, pačioms smulkinti kirtimo atliekas ir šiuo kuru prekiauti biržoje. Tokiu būdu didinant pasiūlą, biokuro kainų ribos biržoje būtų žemesnės. Tačiau kol kas taip, matyt, neatsitiks.
"Paaiškėjo, kad yra labai mažai katilinių, kurioms tinka iš atliekų pagamintas kuras. Joms reikia tokio, kokiu prekiaujama biržoje, – pagaminto iš malkinės medienos“, – LŽ pasakojo Veisiejų miškų urėdas Zenius Želionis.
Taupydamos lėšas, savivaldybės pirko pigius katilus, kurie žiemą gali naudoti tik gerokai brangesnį geros kokybės kurą. Dėl šios priežasties pirminis Aplinkos ministerijos reikalavimas, kad visos urėdijos įsigytų biokuro ruošimo techniką, susiaurėjo iki 4 urėdijų. Gavusios lėšų pagal Klimato kaitos programą, šiame projekte privalės dalyvauti Kaišiadorių, Švenčionėlių, Tauragės ir Valkininkų urėdijos.
„Mūsų, kaip ir kitų trijų urėdijų, paraiškos vis tikslinamos ir derinamos. Tikimės biokurą pradėti gaminti rudenį, iki šildymo sezono pradžios“, – sakė Valkininkų miškų urėdas Arvydas Strazdas. Dabar, anot jo, kaupiamos kirtimo atliekų atsargos, be to, yra sudarytos laikinos sutartys su biokuro ruošėjais, jei iki rudens įvyktų biržos sandorių. Urėdija yra suskaičiavusi, kokiomis kainomis galėtų siūlyti biokurą biržoje, ir pasiūlymą teiks artimiausiu metu.
Vilčių, kad biržoje biokuro kainos nebus labai aukštos, šilumos tiekėjams daugiau teikia tai, kad biokuro, pagaminto net ir iš malkinės medienos, naftos ekvivalentas dabar yra 2,5 karto pigesnis už mazutą. Neturėtų leisti kainoms šokti per aukštai ir gegužės pabaigoje įvykusių urėdijų medienos aukcionų antrajam pusmečiui rezultatai: malkinė mediena nepabrango, o padarinė vidutiniškai 5 proc. atpigo.

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2014 06 11
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai