Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Renginiai

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Renginiai

2008 m. kovo 5 d.

Girininkų tarybos pasitarime aptartos šiandienos problemos

   Lietuvos girininkus, kurių mūsų šalyje yra beveik 400, sujaudino pastaruoju metu vėl pasipylę grupelės medienos perdirbėjų priekaištai miškininkams. Ši ir kitos svarbiausios šių dienų valstybės miškininkų aktualijos buvo aptartos Lietuvos miškininkų sąjungos Girininkų bendrijos tarybos posėdyje, kuris įvyko 2008 m. vasario 27 d. Lietuvos žemės ūkio universiteto Miškų fakultete.
   Girininkų bendrijos taryba svarstė Miško kirtimo ir Prekybos apvaliąja mediena taisyklių projektus, Ūkinių darbų ir medienos apskaitos programos „Miško skaita“ raidą, asociacijos „Lietuvos mediena“ rengtą studiją apie medienos produktų ir baldų pramonės perspektyvas bei kitus svarbius miškininkams klausimus.
Miškų instituto direktoriaus pavaduotojas mokslinei informacijai dr. Virgilijus Mikšys girininkų tarybai pristatė Miško kirtimo taisyklių kai kurių punktų pakeitimo projektą. Jame daugiausiai dėmesio skiriama biologinei įvairovei paliekamų medžių skaičiui, brandžių medžių kirtimo nebrandžiuose medynuose, technologinio miškų tvarkymo, ugdymo kirtimų pabaigos nustatymo ir kitiems opiems klausimams.
   V. Mikšys pasiūlė į miško kirtimo taisykles įtraukti „rekomendacijas“, į kurias būtų perkelta kai kurie taisyklių punktai ir kurios daugiausiai padėtų jauniems specialistams miškininkams.
   Miškų departamento Miškininkystės skyriaus vedėjas Stanislovas Žebrauskas girininkų tarybos nariams paaiškino, kad šiuo metu galiojančios miško kirtimo taisyklės yra geros, tačiau atsirado neišvengiama būtinybė jas keisti. Pakeisti teisės aktai ir poįstatyminės nuostatos, naujos miško kirtimo technologijos, griežtėjanti biologinės įvairovės šalininkų pozicija, privatūs miškai, visuomenės požiūris į miškininkus, darbo rinkos pokyčiai, klimato kaita, saugomos teritorijos – visa tai įtakoja miško kirtimo taisyklių pakeitimo reikalingumą. Pasak S. Žebrausko, taisyklės turi būti suprantamos visiems: girininkui, urėdui, kontrolieriui, mokslo darbuotojui ar miško savininkui.
   Miškų departamento atstovas pabrėžė, kad taisyklių pakeitimo projekte ypač aktualu biržių šliejimo laikas (kitos biržės kirtimo pradžia). Šiuo metu pagal taisykles atitinkamoms medžių rūšims skaičiuojami šešeri ir aštuoneri metai.
Nemažai diskutuota dėl biologinei įvairovei paliekamų medžių. Stanislovas Žebrauskas perspėjo, kad laikantis darbų saugos taisyklių reikalavimų paliekami medžiai stuobriai neturi kelti grėsmės žmonėms.
Generalinio miškų urėdo pavaduotojas Gintaras Visalga kalbėjo, kad nepalankios šių metų gamtinės sąlygos ir susiklosčiusi situacija medienos rinkoje verčia nerimauti medienos pardavėjus bei pirkėjus. Reikia ieškoti išeičių, taip pat tobulinti pardavimo apvaliąja mediena taisykles.
   Prekybos apvaliąja mediena taisyklių 48 ir 49 punktuose numatyta, kad pirkėjai medienos kainas gali tikslinti du kartus per metus - ne ankčiau kaip balandžio mėnesį ir ne ankščiau kaip liepos mėnesį. Kai kurie medienos pirkėjai dalyvaudami konkursuose metų pradžiai pateikia aukštas kainas, tačiau vėliau medienos neperka, laukia kainų tikslinimo ir taip užkerta kelią tiems medienos pirkėjams, kurie siūlo realią rinkos kainą ir gali sudaryti metines ar ilgalaikes medienos pirkimo sutartis.
   Siekdama užkirsti kelią tokiam piktnaudžiavimui, Generalinė miškų urėdija šių metų vasario pradžioje pateikė Aplinkos ministerijai Apvaliosios medienos taisyklių pakeitimo projektą. Medienos kainos būtų tikslinamos ne ankščiau nei kovo 1 dieną. Svarbiausia medienos kainas tikslinti galėtų tik tie pirkėjai, kurie yra įvykdę sutartinius įsipareigojimus ir nupirkę planuotą medienos kiekį.
   Vienas iš taisyklių pakeitimo projekte numatytų punktų – pasirašant sutartis įtraukiama ir „Šalių“ atsakomybė dėl medienos nepardavimo ir medienos nepirkimo. Tokios Šalių atsakomybės medienos pardavimo sutartyse numatytos Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje. Latvijoje už vieną nenupirktą kubinį metrą medienos pirkėjas moka  5 latų (25 Lt.) netesybas, Estijoje vyrauja garanto principas, kuris pateikiamas kartu su pasiūlymu - 3 tūkst. kronų.
   Pastaruoju metu sukeltas ažiotažas dėl vietinių medienos perdirbėjų apsirūpinimo žaliava skaidrumo. Ministro Pirmininko pavedimu sudaryta darbo grupė, kuriai pavesta išnagrinėti teisės aktus reglamentuojančius apvaliosios medienos ženklinimą ir apskaitą, valstybinių miškų valdytojų vykdomą prekybą apvaliąja mediena, ir prireikus parengti ir pateikti Vyriausybei pasiūlymus dėl šių teisės aktų tobulinimo, siekiant užtikrinti siekiant racionaliau naudoti valstybinių miškų medienos išteklius, optimizuoti prekybą apvaliąja mediena bei sudaryti geresnes sąlygas šalies medienos pramonės įmonėms apsirūpinti žaliavine mediena, nepažeidžiant laisvos ir lygiateisės konkurencijos principų bei Europos Sąjungos teisės aktų nuostatų prekybos srityje.  
   Praėjusiais metais medienos perdirbėjų asociacijos Generalinei miškų urėdijai pateikė siūlymus, kuriuose norima sumažinti reikalavimus stambiems medienos pirkėjams, kad būtų galima pasirašyti daugiau ilgalaikių medienos pardavimo sutarčių. Šios sutartys iki šiol buvo sudaromos tik su tais pirkėjais, kurie per metus yra nupirkę daugiau nei 10 tūkst. m³ medienos, o šiuo siūlymu norima, kad ilgalaikes sutartis galima būtų sudaryti su pirkėjais kurie per metus nuperka ne mažiau kaip 5 tūkst. m³ medienos.
   Generalinė miškų urėdija koordinuodama prekybą mediena bei atsižvelgdama į medienos poreikį pramonei taisyklių pakeitimo projekte siūlo, kad Miškų urėdijos medieną parduotų pagal patvirtintą sortimentinį planą. Tai padėtų miškų urėdijoms lengviau paskirstyti medienos asortimentus.
   Rekomenduota keisti metinių medienos pardavimo konkursų tvarką. Viena alternatyvų – kad medienos pirkimo kainas pirkėjai pateiktų užklijuotuose vokuose. 
   Šventosios girininkijos girininkas Rimantas Kviklys rūpinosi ar pakeitus taisykles bus galima vietos gyventojams parduoti malkų.
   Dar vienas iš aktualių girininkams klausimų - girininkijoje vykdomų ūkinių darbų ir medienos apskaitos kompiuterinė programa “Miško skaita”. Generalinės miškų urėdijos Informacinių technologijų skyriaus vedėja Irma Zdanavičienė girininkams papasakojo kaip ši programa kuriama ir diegiama miškų urėdijose, apžvelgė informacinių sistemų vystymo planus bei perspektyvas.

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2008 03 05
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai