Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Renginiai

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Renginiai

2008 m. balandžio 21 d.

Šalies tūkstantmečiui – dešimt ąžuolų parkų

   Praėjusį penktadienį žaliomis miškininkų kepurėmis sužaliavo Panevėžio rajono Ramygalos miestelis  - čia, tarp miestelio bažnyčios ir automagistralės „Via Baltica“, daugiau kaip du šimtai Panevėžio apskrities jaunųjų miško bičiulių pasodino tūkstančio ąžuolų parką Lietuvos vardo tūkstantmečiui įprasminti.
   Drauge su jaunaisiais miško bičiuliais darbavosi kariškiai, šauliai, Ramygalos gyventojai – iš viso daugiau kaip pusė tūkstančio talkininkų. Jų eisena nusidriekė per visą miestelį. Vieni pirmųjų į talką atvyko Panevėžio vyskupas Jonas Kauneckas ir seniausias Ramygalos seniūnijos gyventojas – jau antrąjį gyvenimo šimtmetį pradėjęs Rapolas Čiplys iš Papojų kaimo.  
   Ąžuoliukų sodinimo šventėje dalyvavo ir kai kurie Panevėžio apskrityje rinkti Seimo nariai, ministerijų ir kitų valstybės institucijų atstovai, Panevėžio apskrities ir rajono vadovai bei, suprantama, miškininkai iš Panevėžio, Biržų, Kupiškio, Rokiškio ir kitų urėdijų. Juk jiems teko daugiausia pasirūpinti talka ir talkininkais. Šie, atėję į parko vietą  abipus Upytės upelio, jau pamatė Panevėžio urėdijos miškininkų iškastas duobutes ir nupirktus bei atvežtus ąžuoliukus. Beliko juos pasodinti, įbesti bambukinę lazdą ir apjuosti sodinuką apsauginiu tinklu.

   Ramygaloje - jubiliejinė 

   Lietuvos jaunųjų miško bičiulių sambūrio rėmimo tarybos pirmininkas Petras Kanapienis susirinkusiems pranešė, jog Ramygalos parkas – tai jau dešimtoji Lietuvos vardo tūkstantmečiui skirta ąžuolų giraitė. Tokie tūkstančio ąžuoliukų parkai dabar puošia jau visas dešimt šalies apskričių.
   Idėja jauniesiems miškininkams tokiu būdu paminėti Lietuvos jubiliejų kilo prieš dešimt metų, ir pirmasis ąžuolų parkas buvo pasodintas Kauno apskrityje, prie Kauno – Jonavos rajonų ribos, Šešuvos upės krante. Simboliška, jog Ramygaloje, prie magistralės į Europą, sodinamas jubiliejinis ąžuolynas.
   1999 m. toks parkas sužaliavo prie Šilutės centrinės ligoninės, 2000 m. – greta Vilniaus universiteto Santariškių klinikos Vilniuje, 2001 m. – prie Kražantės upės Kelmės rajone, 2002 m. – prie Germanto ežero netoli Telšių, 2003 m. – prie Akmenos upės Pagramantyje (Tauragės apskritis), 2004 m. – Marijampolės apskrities Kazlų Rūdos savivaldybės Utalinos kaime, 2005 m. – Vidzgirio botaniniame draustinyje netoli Alytaus, 2006 m. – Krašuonos upės slėnyje prie Utenos.
   Visi tūkstantmečio parkai paženklinami liaudies meistrų išdrožtais stogastulpiais. Ramygalos ąžuolyno stogastulpį sukūrė tautodailininkas Rimantas Zinkevičius, o parko projektą parengė vilnietis architektas Alvydas Mituzas.
   Talkininkus linksmino pučiamųjų instrumentų orkestras „Panevėžio garsas“, kiti saviveiklininkai.  Pasodinus ąžuolyną šventės dalyviai buvo vaišinami kareiviška košė ir klausėsi koncerto, o darbščiausieji buvo apdovanoti.  
   Jaunieji miško bičiuliai nusprendė šią tradiciją pratęsti – per šventę Ramygaloje Švenčionėlių miškų urėdijos globojami jaunieji miško bičiuliai pranešė, jog jie šiemet Adutiškio ir Medžiūnų girininkijose pasodins Vilniaus apskrities Santariškių ąžuolyno „palydovus“ – pora daugiau kaip dviejų šimtų ąžuoliukų parkų. „Kiekvienas iš mūsų pasodins ne mažiau kaip po vieną ąžuoliuką. Siūlome tai padaryti ir kitiems“, - kalbėjo Švenčionėlių jaunieji miško bičiuliai, ir jų draugai pritarė šiai iniciatyvai plojimais.


   Būta linksmų ir liūdnų epizodų

   Lietuvos miškininkų sąjungos Jaunųjų miško bičiulių sambūrio rėmimo tarybos pirmininko pavaduotojas, projekto koordinatorius Kazys Patiejūnas, paklaustas, kas labiausiai įstrigo atmintin per dešimtį ąžuolynų sodinimo metų, prisiminė Seimo narį, tuometį sveikatos apsaugos ministrą Juozą Oleką – jis sodinti ąžuolų atvažiavo apsivilkęs darbo drabužiais, tačiau pasirišęs peteliškę.
   „Ne mažiau rimtai į ąžuolų sodinimą pažvelgė ir Seimo narys Edmundas Pupinis – jis į darbą atsigabeno savo kastuvą. Tai ne kai kurios jaunos talkininkės, atvažiuojančios į miškasodį išsipusčiusios ir su aukštakulniais, kurie klimpsta dirvoje“, - juokavo K.Patiejūnas.
   Būta ir liūdnesnių atsitikimų. Antai sodinant ąžuolų giraitę Pagramantyje, stropiai dirbęs ir šiltą kalbą atidengiant stogastulpį pasakęs sukniubo, o nuvežtas į ligoninę mirė Lietuvos evangelikų – liuteronų vyskupas Jonas Kalvanas. Kaip vėliau pasakojo jo artimieji, vyskupas dar rytą negalavo, tačiau vis tiek nuskubėjo į talką.
   Ne viename parke po keleto dienų ąžuoliukai būdavo išlaužyti arba net dingdavo, ypač raudonieji – šios rūšies ąžuolai yra ypač gražūs. Tačiau miškininkai vėl ir vėl juos atsodindavo, kaip, beje, ir netinkamai pasodintus medelius, kurių pasitaiko per kiekvieną talką.
   „Svarbiausia – jog vaikai, jaunuoliai sodina. Turėdami kiekvienas savo medį, jie galbūt neniokos gamtos. O mūsų, miškininkų, pareiga – prižiūrėti jų pasodintus parkus“, - sako Panevėžio miškų urėdijos, kuri daugiausia pasidarbavo rengiant šią talką, urėdas Daugirdas Lukoševičius.

 

Seniausias Ramygalos seniūnijos gyventojas - šimtą metų perkopęs Rapolas Čiplys (kairėje) - mokė savo anūką Sigitą ir proanūkį Jokūbą sodinti ąžuolus.

Miškininkas P.Kanapienis negailėjo profesinių patarimų nei Utenos apskrities viršininkei Angelei Kaušylienei (kairėje),  nei Panevėžio vyskupui Jonui Kauneckui.

Svarbu ne tik tinkamai pasodinti medelį, bet ir jį apsaugoti.

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2008 04 21
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai