Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Žiniasklaida

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Žiniasklaida2011 m. vasario 7 d.

Valstybiniai miškai - podukros vietoje?

Visi vaikystėje esame girdėję kokią nors pasaką apie piktąją pamotę, kuri labai mylėjo ir lepino savo dukrą, bet visaip engė ir išnaudojo podukrą. Nors podukra buvo rūpestinga, darbšti – plušėdavo nuo aušros iki sutemų, bet vis tiek niekaip negalėjo įtikti pamotei, kuri dažnai dar būdavo ir ragana. Ir ko daugiau gali tikėtis iš raganos? Pasaka – tai pamokantis fantastinis kūrinys, kurio potekstėje visada galima įžvelgti glaudžias sąsajas su realiu gyvenimu, morale, dvasinėmis vertybėmis. Pasakų pabaiga beveik visada būna laiminga, o skriaudžiamieji tampa laimėtojais. Ką tai turi bendro su miškais?

Tautvydas Trumpa,
ŽL korespondentas

Keletas citatų iš straipsnio:
(...)Negalima teigti, kad visi privačių miškų savininkai neatkuria miško, jo neprižiūri, tačiau bendras vaizdas buvo ir tebėra labai prastas. Dauguma nieko nesodino, o jei ir pasodino, tai neprižiūrėjo: pasodintus medelius nustelbė žolės, krūmai, avietės, nugraužė žvėrys, kenkėjai ir panašiai. Net Seimo pirmininkė Irena Degutienė teigia: „Matau tą patį, ką mato ir dauguma žmonių: valstybės miškai tvarkomi daug geriau negu privatūs, kur, deja, neretai siekiama vieno tikslo – greito ir gausaus praturtėjimo“ („Artojas“, 2010 m., Nr.8).(...)

(...) „Miškininkai tikrai nelinki nieko blogo privačių miškų savininkams, - sakė Jurbarko miškų urėdas. - Tiesiog miškininkai neįpratę miške matyti tokių vaizdų, nes jie gerai supranta, kad dėl to nukentės ateities miškai – bus daug krūmų, bet nebus medienos. Po karo viename hektare miško buvo 117 m3 medienos, o dabar – 240 m3. Tai pasiekta vadovaujantis miškininkystės mokslo pasiekimais, sodinant medžius kokybiškus sodmenis į jiems tinkamas augavietes, apsaugant juos nuo žvėrių ir kenkėjų, tikslingai ir laiku formuojant medynus, vykdant ugdomuosius kirtimus ir pan.“(...)

(...)Privačiuose miškuose taip pat neprivaloma vertinti ir miško želdinimo darbų kokybės, o štai valstybiniuose miškuose „miško želdinimo darbų kokybė vertinama pagal šiuos rodiklius: miško sodmenų kokybę, jų pasodinimo kokybę, želdinių tankį ir želdinių apsaugos kokybę“ (Miško atkūrimo ir įveisimo nuostatai, 27 p.). Tai kuo remiantis teigiama, kad pagerėjo privačių miškų atkūrimo kokybė, jei ta kokybė, apskritai, nevertinama? Valstybiniame miške kontrolieriai sodmenų aukštį matuoja su liniuote, suskaičiuoja kiekvieną medelį, o krūmais apaugusi privati kirtavietė nesismulkinant įvardijama kaip atkurta.(...)

(...)Jurbarko miškų urėdijos urėdo Fausto Bakio nuomone, nereikia realiai neįvykdomais biurokratiniais reikalavimais apsunkinti privačių miškų savininkų gyvenimo, tačiau negalima visko palikti savieigai, o tuo metu iki begalybės didinti reikalavimus valstybiniam miškų sektoriui. Privatūs miškai neturi pavirsti krūmynais – jie turi būti nors patenkinamai atkurti, kad ir ateities kartos galėtų džiaugtis miškais, o pramonė turėtų kokybiškos medienos. Privatininkai turi žinoti ne tik savo teises, bet ir pareigas. Pavyzdžiui, mokėti mokesčius už parduotą medieną. Kol kas šioje srityje – tamsus miškas. O naudojimasis miško keliais? Neteko girdėti, kad privačių miškų savininkai remontuotų miškų kelius. Pagaliau, nėra net įstatymų, kaip privatininkai galėtų tai daryti, jeigu ir norėtų. (...)

(...) „Iš miškų urėdijų reikalaujama vis daugiau pelno ir vis didesnių mokesčių į biudžetą, - sakė miškų urėdas F. Bakys. - Tačiau miškų urėdijos savo veikla tenkina visuomenės viešąjį interesą, o visuomenės interesai miške yra labai dideli: žmonės nori miškuose pailsėti, pagrybauti, pauogauti, pamedžioti, jiems reikia malkų, ir medienos, todėl turi būti geri privažiavimo keliai, tiltai, įrengtos poilsiavietės, pažintiniai takai, mašinų stovėjimo aikštelės, renkamos šiukšlės ir pan. Urėdijos turi dirbti pelningai, bet atskaitymai į biudžetą negali peržengti tam tikros ribos, už kurios parsidės miškų infrastruktūros degradacija, padaugės socialinių problemų: sunyks miškų lankytojams ir vietiniams gyventojams reikalingi miško keliai, prastės miškų priežiūra, dėl padidintų mokesčių teks atleisti darbuotojus, todėl periferijoj didės bedarbystė, emigracija. Ir tai pajausime ne iš karto, o per kelerius metus. Žmonės išsibėgios kas kur, ir net pagerėjus ekonominei situacijai atstatyti padėtį bus labai sudėtinga“(...)

(...)Urėdas pateikė pavyzdį, kai praėjusį lietingą rudenį dalis Viešvilės seniūnijos miško kelių tapo sunkiai pravažiuojami lengvajam transportui. Kilo didžiulis nepasitenkinimas, nes žmonės nebegalėjo nuvykti į darbą, vaikai į mokyklą. Kaip ir visada kelius operatyviai suremontavo Jurbarko miškų urėdija, ir tam reikėjo nemažai lėšų. Seniūnijos pinigų neturi, gyventojai ir privačių miškų savininkai kelių taip pat nepajėgūs suremontuoti – tai kas tuos kelius suremontuos, kai visus miškų urėdijų pinigus paims į valstybės biudžetą?(...)

Su visu straipsniu galite susipažinti http://www.zalieji.lt/lt/naujienos/75-valstybiniai-mikai-podukros-vietoje

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2011 02 07
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai