Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
Kalėdos
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Žiniasklaida

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Žiniasklaida2011 m. gegužės 11 d.

Paukščių stebėjimas – visą gyvenimą galiojantis bilietas į gamtos teatrą

Bernardinai.lt, 2011 m. gegužės 5 d.
Zigmas Vitkus

Vakarų Europoje itin populiarus paukščių stebėjimas (angl. „bird watching“ ar „birding“) pastaraisiais metais populiarėja ir Lietuvoje. Kuo šis užsiėmimas toks patrauklus?

Paukščių stebėjimas – angliškai „bird watching“ ar „birding“ – tai laukinių paukščių stebėjimas natūralioje jiems aplinkoje. „Apsiginklavęs“ žiūronais ar monokliu, stebėtojas stengiasi identifikuoti paukščių rūšis ir suprasti jų elgseną.

JAV ir Vakarų Europoje itin mėgstamas užsiėmimas (JAV tuo užsiima 11 proc. žmonių) šiuo metu populiarėja ir Lietuvoje. Štai praėjusią savaitę, šeštadienį, gamtininko Algirdo Knystauto iniciatyva buvo įsteigtas paukščių stebėtojų klubas „Aves Lituania“.

Dėl estetinio malonumo paukščiai Vakarų Europoje imti stebėti XVIII amžiuje. XIX amžiuje šis pomėgis tapo mada. Tiesa, scientizmo epochoje mėgta kolekcionuoti iškamšas ir kiaušinius. Manyta, jog tai – geriausias būdas pažinti paukščius.

Patobulėjus stebėjimo priemonėms, prabilta ir apie kitokį paukščių pažinimo būdą. 1901 metais knygoje „Gražieji paukščiai“ britų ornitologas Edmundas Selous pirmą kartą aistringai prabilo apie „paukščių stebėjimą“ kaip alternatyvą jų šaudymui pažinimo tikslais.

Kodėl paukščiai? A. Knystautas atsako taip: „Todėl, kad paukščiai, priešingai nei snieginiai leopardai ar naktiniai drugeliai, – čia pat. Jie yra vizualiai tobuli, juos lengva pamatyti. Maža to, jie grakštūs, elegantiški, spalvingi. Ką ir kalbėti apie jų balsingumą...“

Kodėl verta stebėti paukščius? Visų pirma, suprasdami jų gyvenimą, galėsime užmegzti glaudesnius ryšius su gamta. Tai jau vertybė savaime. Jei toks argumentas atrodo pernelyg abstraktus, yra ir konkretesnių:

– Tai kelia džiaugsmą. Stebėdami paukščius, žmonės patiria gilių ir gražių jausmų. Jie jaučiasi užmezgę ryšį su gamta. 

– Tai teikia pasitenkinimą. Paukščių stebėjimas sužadina mūsų pirmykštį medžioklės instinktą. Ir patenkina jį nieko nežudant. Labai tinkama XXI amžiui. 

– Tai stiprina sveikatą. Stebėdami paukščius, žmonės visą laiką būna gamtoje. Jie daug vaikšto, tačiau tam nereikia didelių pastangų, nes koncentruojamasi į patį stebėjimą. 

– Tai šeimos užsiėmimas. Paukščių stebėjimas sujungia visas kartas. Tėvai ar seneliai, pasiimdami vaikus stebėti paukščių, turi galimybę ne tik užmegzti glaudų tarpusavio ryšį, bet ir sudominti vaikus gamtos pasauliu. Šio domesio vaikai nepamirš visą gyvenimą.

– Draugystė. Paukščių stebėjimas socialine prasme yra idealus užsiėmimas. Paukščių stebėtojas niekada nebus vienišas. JAV beveik kiekviename mieste yra susibūrusios paukščių stebėtojų grupelės. Kadangi paukščių stebėtojai mėgsta dalytis savo žiniomis, naujokai jose visada laukiami. 

– Vienuma. Ir mėgstantiems vienatvę tai puikus užsiėmimas. Eidamas stebėti paukščių, žmogus patiria ypatingą malonumą. Jo protas nurimsta, pojūčiai paaštrėja ir kartkartėmis atrodo, kad įgijai naujų draugų.

Paukščių stebėjimas patenkinta ir dar vieną mūsų poreikį – žinių troškulį. Stebint paukščius, sužinomi ne tik jų vardai, bet ir išmokstama skirti jų giesmes, išmanyti elgseną, suvokti jų ryšius su gamta. Stebėtojų veikla turi įtakos ir pačiam ornitologijos mokslui. Daugelį įdomių atradimų yra padarę būtent mėgėjai.

Ko reikia norint pradėti stebėti paukščius? Reikia nelabai daug. Žiūronų, paukščių apibūdintojo, užrašų knygelės, pieštuko, kuprinės ir skrybėlės. Stebėti galima pradėti ir su teatriniais žiūronais. Ilgainiui, įgijus daugiau žinių ir pajutus stebėjimo malonumą, bus galima įsigyti ir profesionalius žiūronus arba monoklį.

Ir kam vis tai? Dėl nieko kito, tik dėl laimės. O ją mes taip norime patirti, tiesa? Labai taikliai yra pasakiusi amerikiečių ornitologė Diane Cooledge Porter: išmokti stebėti paukščius – tai tas pat, kaip įsigyti visą gyvenimą galiojantį bilietą į gamtos teatrą.

Parengta pagal www.allaboutbirds.com; www.birdwatching.com

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2011 05 11
VĮ miškų urėdijos
Alytaus miškų urėdija
Anykščių miškų urėdija
Biržų miškų urėdija
Druskininkų miškų urėdija
Dubravos emmu
Ignalinos miškų urėdija
Jonavos miškų urėdija
Joniškio miškų urėdija
Jurbarko miškų urėdija
Kaišiadorių miškų urėdija
Kauno miškų urėdija
Kazlų Rūdos mmu
Kėdainių miškų urėdija
Kretingos miškų urėdija
Kupiškio miškų urėdija
Kuršėnų miškų urėdija
Marijampolės miškų urėdija
Mažeikių miškų urėdija
Nemenčinės miškų urėdija
Pakruojo miškų urėdija
Panevėžio miškų urėdija
Prienų miškų urėdija
Radviliškio miškų urėdija
Raseinių miškų urėdija
Rietavo miškų urėdija
Rokiškio miškų urėdija
Šakių miškų urėdija
Šalčininkų miškų urėdija
Šiaulių miškų urėdija
Šilutės miškų urėdija
Švenčionėlių miškų urėdija
Tauragės miškų urėdija
Telšių miškų urėdija
Tytuvėnų miškų urėdija
Trakų miškų urėdija
Ukmergės miškų urėdija
Utenos miškų urėdija
Valkininkų miškų urėdija
Varėnos miškų urėdija
Veisiejų miškų urėdija
Vilniaus miškų urėdija
Zarasų miškų urėdija
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai