Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
Kalėdos
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Žiniasklaida

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Žiniasklaida2011 m. birželio 16 d.

IKEA. Kas ji yra? (II)

Ar bet kokia kaina siekdami investicijų, nesulauksime Trojos arklio?

Žurnalas “Miškai”
Jūratė Bačelienė

Praėjusių metų duomenimis, “Ikea” turi 313 parduotuvių 38 šalyse, iš jų 37-ios parduotuvės valdomos franšizės partnerių. Švedijoje yra 17 parduotuvių. Daugiausia (16%) prekių koncernas parduoda Vokietijoje, Prancūzijoje – 10%, Italijoje – 7 % visų prekių. Didelį pasisekimą “Ikea” turi Maskvoje. 2005 m. tai buvo labiausiai lankomas prekybos centras.

Viskas įslaptinta
Pasak Švedijos TV žurnalistų, „Interogo“ fondo nuostatuose parašyta, kad jokia informacija apie fondą ir jo narius negali būti teikiama jokiems pašaliniams asmenims.Viskas yra įslaptinta, nėra jokių oficialių dokumentų, kurie galėtų susieti I. Kamprado šeimą su fondu.
Švedijos žurnalistai keletą mėnesių bandė pasikalbėti su koncerno savininku, tačiau jis nepanoro atsakinėti į klausimus apie mokesčius ir savo milijardus.
Tačiau po televizijos laidos jos kūrėjai gavo milijardieriaus elektroninį laišką. Jame jis patvirtino,kad „Interogo“ fondas egzistuoja ir kad„jopiniginiai resursai yra laikomi kaip finansinė garantija ir gali būti panaudojami tik tuo atveju, jeigu „Inter-Ikea“ turėtų finansinių sunkumų.“ I.Kamprado teigimu, šie resursai gali būti panaudoti ir kaip finansinė pagalbaIkea prekiautojams, taip pat ir filantropiškais tikslais.

Finansų ministras džiaugtųsi
Švedijos finansų ministras Anders Borg, paklaustas, ką manoapie I.Kampradą, atsakė, kad jis labai apsidžiaugtų, jeigu pastarasis sugrįžtų gyventi į Švediją, nes jis privalėtų mokėti mokesčius gimtoje šalyje.
Jo nuomone,ŠvedijaiIkea yra labai svarbi, o ją įkūręs žmogus įeis į istoriją nepaisant to, kad koncerno pelnas ir mokesčiai liekakitose šalyse, ir Švedija iš to jokių įplaukų į biudžetą nesulaukia.

Koncernas Baltijos šalyse
IKEA Baltijos valstybėse pradėjo dirbti 1994–1995 m. Prekybinė koncerno atstovybė Kaune – UAB „Ikea Trading Services“įsteigta 2000 m.
2004 m. žurnale „Baltijos miškai ir mediena“ spausdintas interviu su dviem atstovybės darbuotojais –Tomu Franzén ir Tina Stilleborn.
Pasak jų, viena iš pagrindinių priežasčių Kaune atidaryti atstovybę buvo siekis rasti daugiau tiekėjų, kurie galėtų prisidėti įgyvendinant koncerno verslo idėjas – naudoti savo pramonines galimybesIkea produktų gamybai. Kalbėdami apie investicijas, jie pripažino, kad „didžiausias investicijas daro mūsų tiekėjai (Lietuvos įmonės – red. past.), o mes tik padedame, jas finansuodamiIkea resursais“. Jų teigimu, pagrindinis koncerno tikslas Baltijos regionepirkėjams pasiūlyti gražaus dizaino funkcionalią produkciją, kuri būtų geros kokybės ir pagaminta priimtinomis darbo sąlygomis tiekėjų, kuriems taip pat rūpi ir aplinkosauga. Atsakydami į klausimą,kadaIkea atidarys savo parduotuvę Baltijos šalyse, koncerno atstovai atsakė, kad „Baltijos šalys, deja, neįtrauktos į mūsų parduotuvių tinklo plėtros planus“.

Laikas eina, planai keičiasi
2011 m. vasario 1 d. Kauno miesto meras Andrius Kupčinskas laišku pakvietė Ikea atidaryti savo parduotuvę Kaune, išvardydamas patrauklias aplinkybes: miestas yra Lietuvos centre ir lengvai pasiekiamas iš bet kurio šalies taško,turi gerai išplėtotą keleivinį ir krovininį oro uostą, būsimą europinę„Rail Baltica“ geležinkelio vėžę, miesto įmonėse gaminamaIkeaprodukcija ir kt.
Šiuo metu koncerno atstovai svarsto galimybes atidaryti savo parduotuvę Lietuvoje, bet labiau domisi Vilniumi, o ne Kaunu.
Akivaizdu, kad milžiniško koncerno parduotuvės atsiradimas šalyje gali sudaryti nelygiavertę konkurenciją vietos smulkiesiems baldų ir kitų interjero produktų gamintojams bei juos parduodančioms bendrovėms. Nesinorėtų, kad išnyktų kitos baldų parduotuvės, kaip išnyko prekybinis gyvenimas Kauno Laisvės alėjoje, atsiradus prekybos centrui „Akropolis“. Juk paprastai didieji nustelbia mažuosius, o didžiųjų šalių stambūs kapitalai ateina į mažas šalis norėdami pasipelnyti.

Ilgamečio darbuotojo vertinimai
Daugiau nei dvidešimt metų Ikea dirbęs ir iš jos išėjęs 49-erių švedas Johanas Stenebo parašė knygą „Tiesa apieIkea. Vadybininkas prabyla“.Joje atskleistos kai kurios Ikea imperijos bei jos įkūrėjo I. Kamprado paslaptys.
Medis – svarbiausia „Ikea“ žaliava. Koncerno medienos poreikis milžiniškas – 200 milijonų medžių kasmet.“
Ikea“ daro geros bendrovės, kuriai labiausiai rūpi aplinkosauga ir socialiniai klausimai, įspūdį. Bet tai – tik išorė.“
Ikea“ – I.Kamprado ir jo šeimos pinigų kalimo mašina.“
Kompanijos įkūrėjas labai stengiasi save vaizduoti kaip patiklų legasteniką (legastenija – skaitymo, rašymo sutrikimai), bet iš tiesų I.Kampradas žaibiškai skaičiuoja ir turi stebėtinai gerą atmintį. Jis pats viską sprendžia dėl bet kokios prekės.“
Kalbant apie piniginius „Ikea“ reikalus, jis išties neįtikėtinai šykštus. I.Kampradas gali įtūžti vien už tai, kad kas nors pamirš išjungti šviesą.“
Į klausimą, kaip 84-erių I.Kampradas valdo savo imperiją, Johanas Stenebo atsako:„Žinoma, daug ką sprendžia dabartinis koncerno vadovas, bet lemiamą žodį visada taria I.Kampradas. Jam pirmiausia padeda nedidelė pagyvenusių vyrų grupė, kilusi iš jo gimtojo Elmhulto. Kas nėra kilęs iš milijardieriaus gimtosios vietovės, tas jam kelia įtarimą. Jo manymu, pasikliauti galima tik vyrais. Moterims ar užsieniečiams čia nėra vietos. Jie nedalyvauja priimant strategiškai svarbius sprendimus. Taigi „Ikea“ tvyro subtili diskriminacija, subtilus rasizmas. Daugelyje šalių „Ikea“ laikoma bendrove, kurioje vietos darbuotojams blogiausiai mokama.“
Pasidomėjus, ar su aplinkosaugos organizacijomis, tokiomis kaip „Greenpeace“,„Ikea“ bendrauja tik dėl įvaizdžio, Johanas Stenebo samprotauja: „Ikea“ remia kai kurias pagyrimo vertas iniciatyvas. Bet galiausiai tai panašu į nekaltumo įrodymo paieškas. Jis visada elgiasi taip, lyg galvotų visuomeniškai. Bet jis neturi jokių socialinių motyvų, jis slepia savo pinigus. Šie pinigai per holdingo kampanijas galiausiai patenka į fondus, įsikūrusius Olandijoje ir Karibų jūros šalyse. Ši sistema garantuoja I.Kampradui išskirtinę koncerno kontrolę. Be to, holdingo kompanijos veikiausiai moka ne daugiau nei vieną nuošimtį mokesčių. Faktiškai I.Kampradas tokiu būdu vagia pinigus, kurie iš tikrųjų priklauso visuomenei.Jis turėtų paaukoti labdarai mažiausiai pusę turto, kaip amerikiečių milijardieriai Warrenas Buffettas ar Billas Gatesas“, – teigia knygos autorius Johanas Stenebas.

Ar atsispirsime niveliavimui?
Ikea jau seniai įkėlusi koją į Lietuvą ir, be abejo, planuoja atidaryti čia savo prekybos centrą. O gal ir du. Nesiimu spėlioti, ar dėl to reikėtų džiaugtis, ar nerimauti. Tačiau man norėtųsi, kad kiekviena šalis būtų savita, ir nuvažiavusi pas savo tolimus draugus į Jungtines Amerikos Valstijas pamatyčiaukitokius baldus ir užuolaidas, ir kitokio stiliaus interjerą, negu pas savobendradarbę Švedijoje. Ikea parduotuvės jau yra 38 šalyse, o koncerno katalogai spausdinami 27 kalbomis ir 191 milijonų egzempliorių tiražu.
Šiandien Ikea baldų interneto svetainėje (lietuvių kalba) rašoma: „(…) Ikea prekės ženklas yra jau dabar žinomas beveik kiekviename pasaulio kampelyje. Šiuo metu tai vienas mylimiausių prekinių ženklų pasaulyje. Pikantiškas faktas – skaičiuojama, kad 10 % dabar gyvenančių europiečių pradėti Ikea lovose.“
Nežinau, ką tai galėtų džiuginti. Nebent milijardierių ir jo koncerną.
Labai norėjau apie Ikea parašyti neutraliai. Dar labiau – teigiamai. Naudojausi įvairiais šaliniais. Tačiau apie tai, ką atnešė Ikea kitoms šalims ir ką ji atneš mūsų šaliai, palieku pagalvoti pačiam skaitytojui.

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2011 06 16
VĮ miškų urėdijos
Alytaus miškų urėdija
Anykščių miškų urėdija
Biržų miškų urėdija
Druskininkų miškų urėdija
Dubravos emmu
Ignalinos miškų urėdija
Jonavos miškų urėdija
Joniškio miškų urėdija
Jurbarko miškų urėdija
Kaišiadorių miškų urėdija
Kauno miškų urėdija
Kazlų Rūdos mmu
Kėdainių miškų urėdija
Kretingos miškų urėdija
Kupiškio miškų urėdija
Kuršėnų miškų urėdija
Marijampolės miškų urėdija
Mažeikių miškų urėdija
Nemenčinės miškų urėdija
Pakruojo miškų urėdija
Panevėžio miškų urėdija
Prienų miškų urėdija
Radviliškio miškų urėdija
Raseinių miškų urėdija
Rietavo miškų urėdija
Rokiškio miškų urėdija
Šakių miškų urėdija
Šalčininkų miškų urėdija
Šiaulių miškų urėdija
Šilutės miškų urėdija
Švenčionėlių miškų urėdija
Tauragės miškų urėdija
Telšių miškų urėdija
Tytuvėnų miškų urėdija
Trakų miškų urėdija
Ukmergės miškų urėdija
Utenos miškų urėdija
Valkininkų miškų urėdija
Varėnos miškų urėdija
Veisiejų miškų urėdija
Vilniaus miškų urėdija
Zarasų miškų urėdija
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai