Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Žiniasklaida

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Žiniasklaida2011 m. birželio 16 d.

Lietuvos pakraštyje – naujas ąžuolynas

Žurnalas “Miškai”
Irena Požėlienė

Adutiškio miškuose jaunimas talkino atsodinant žuvusį mišką

Neseniai Švenčionėlių miškų urėdijos Adutiškio girininkijoje vyko akcija „Diena su ąžuolu“. Adutiškio vidurinės mokyklos mokiniai (Jaunųjų miško bičiulių, Jaunųjų pasieniečių būrelių nariai) kartu su mokytoja Rita Kliševičiene, Adutiškio seniūnijos, bendruomenės, pasienio užkardos talkininkais pasodino 1 000 ąžuoliukų, 300 klevų ir 200 liepų. Mokiniai pabrėžė, kad medžius sodina iš meilės Lietuvai, nes adutiškiečiai – dideli savo tėvynės ir savo krašto patriotai.

Pagalba nusiaubtam miškui
Ąžuolynų sodinimo akcijos buvo rengtos Adutiškio girininkijoje ir ankstesniais metais – Lietuvos tūkstantmečiui paminėti, Petriškės kaimui atminti ir pan. Adutiškio girininkas įsitikinęs, kad Lietuvoje reikia atkurti ąžuolynus.
Šiemetinė akcija buvo su šiokiu tokiu liūdesio šešėliu, mat medeliai sodinti didžiuliuose pernykštės audros nuniokotuose plotuose. „Tada šioje vietoje vaizdas buvo tragiškas: aplinkui apie 30 ha miško išlaužyta, suvartyta, tarsi kokiam kapinyne ar nužudytais kareiviais nuklotame mūšio lauke; atrodė, kad medžių sielos ore plevena, – sakė Adutiškio girininkas Eimutis Valiukas. – Net 8 mėnesius po audros daugiau kaip 20 firmų su kirtimo mašinomis ir didžiuliu būriu darbininkų tvarkė vėjavartas ir vėjalaužas. Darbas buvo labai sunkus, tačiau laiku susitvarkėme. Dabar tuščias erdves užpildo nauja medelių karta, kuri peraugs į puikų mišką.“

Dykviečių neliks
Iš viso po audros Adutiškio girininkijoje buvo plynai iškirsta 157 ha medynų, kuriuos atkurti suplanuota per 3 metus. Šiemet atkurta 50 ha, o bendras pasodinto miško plotas – 70 ha, nes tam buvo paruoštos biržės ankstesniais metais. Kitais metais numatyta atkurti 40 ha, o dar kitais – likusius 27 ha. Dar palikta plotų pedologiniame (dirvožemio) draustinyje ir šlapiose vietose savaiminiam atžėlimui. O 7–8 ha vėjavartų ir vėjalaužų liks žmogaus rankų visiškai neliesti – įkurta kertinė buveinė stebėti, kaip natūraliai po škvalo vystysis gamta, kaip keisis biologinė įvairovė. Miškininkų manymu, ten turėtų gausėti drugių, vabzdžių, paukščių. Ir plynuose plotuose palikta pavienių medžių sėkloms, paukščiams, vėjalaužų stuobrių uralinėms pelėdoms, geniams.

Darbštuolių įmonė
Labai daug darbų sparčiai ir kokybiškai Adutiškio girininkijos teritorijoje atliko šeimyninė Arūno ir Gintarės Kniežų įmonė UAB „Timbervita“. Žiemą labai sunkiomis sąlygomis čia kirtę ir tvarkę nusiaubtus miškus, pavasarį jie sugrįžo jau sodinti. Šiemet ši įmonė, kurioje dirba apie 80 darbininkų, visoje Lietuvoje pasodino apie 300 ha miško. Tai – labai daug. Prie Adutiškio miškų atkūrimo UAB „Timbervita“, kurioje dirba Anykščių ir Utenos gyventojai, taip pat svariai prisidėjo, nors ir darbo sąlygos nelengvos. Juk pirmiausia reikia išsivalyti aikšteles ir tik tada sodinti, tačiau dviem pamainomis dirbantys žmonės profesionalių ir reiklių vadovų taip surikiuoti, kad darbai vyksta sklandžiai ir kokybiškai.

Nesnaudė ir privatūs miško savininkai
E. Valiuko teigimu, gana sėkmingai pavyko susitvarkyti ir nuo škvalo nukentėjusių privačių miškų savininkams, kurie tam gavo ir ES paramą, taip pat pasitelkė firmas, turinčias miško kirtimo technikos. Juos visais klausimais noriai konsultavo ir urėdijos specialistai. Tik dėl uždarytų kelių (mat Adutiškio miškai gana šlapi) ir privatininkams, ir valstybės miškininkams buvo trukdžių išvežti medieną, į kurios rietuves jau nusitaikė ir kenkėjai. Išdžiūvus žemei keliais vėl galima važiuoti, ir jau kuris laikas medienos išvežimas vyksta sparčiai.

Pabaigtuvės su gera nuotaika
Šia akcija „Diena su ąžuolu“ praktiškai ir baigėsi miškasodžio metas Adutiškio girininkijoje. Po darbų visi talkininkai galėjo pasistiprinti nepaprastai skaniais čia pat pamiškėje ant laužo pagamintais pietumis. O moksleiviams dar buvo surengta nedidelė viktorina apie mišką ir gamtą. Teisingai atsakiusieji į miškininkų klausimus buvo apdovanoti specialiais prizais, visi miško sodintojai – Švenčionėlių miškų urėdijos atminimo dovanėlėmis, pavaišinti saldumynais ir gaiviaisiais gėrimais. O džiugiausia visiems tai, kad buvusio eglyno su drebulėmis ir beržais vietoje dabar 10 ha plote žaliuos ąžuolynas, paįvairintas klevais ir liepomis.

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2011 06 16
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai