Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Žiniasklaida

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Žiniasklaida2011 m. birželio 21 d.

Miškininkų vasaros džiaugsmus apkartina gaisrų pavojus

"Ūkininko patarėjas", 2011 m. birželio 21 d.
Vytautas Ribikauskas

Vasaros pradžioje įsivyravus karštiems, sausiems orams į miškus, prie vandens telkinių plūstelėjo gausūs poilsiautojų būriai. Trumpalaikės liūtys praūžė tik siaurais ruožais, todėl dideliuose miškų masyvuose vyrauja aukšta medynų degamumo kategorija. O miškų gaisrai beveik 100 procentų kyla dėl neatsargių poilsiautojų veiksmų ar kitos žmonių veiklos.

Generalinės miškų urėdijos duomenimis Lietuvos miškuose jau kilo 4 miško gaisrai, kurių metu išdegė didesnis nei vieno ha miško plotas. Smulkesnių gaisro židinių, greitai pastebėtų ir laiku užgesintų, būta daugiau. Didelius nuostolius gamtai ir žmonėms padarė durpyno ir miško gaisras Šilutės rajone, kurio plotas apie 63 ha.

Neramios miškininkų dienos ir naktys vasaros sausros periodais. Kai dauguma gyventojų atostogauja, vartosi ant smėlio paplūdimiuose, iškylauja gražiuose Lietuvos miškuose, vakarais užsikurdami laužus ir čirškindami kepsnius, girininkijų ir urėdijų darbuotojai priversti nuolatos budėti, stebėti miškus, drausminti neatsargiai miškuose su ugnimi besišvaistančius piliečius. Todėl kreipiamės į visus geros valios žmones per vasaros sausros periodus ypač atsargiai elgtis su ugnimi miškuose, laužus kūrenti tik poilsiavietėse įruoštose vietose, o išvykstant iš miško juos patikimai užgesinti. Miškininkai nesiekia poilsiautojus vasarą išginti iš miškų, priešingai, jų patogumui yra įruošta daugybė gražių poilsiaviečių, takų, apžvalgos aikštelių pačiose gražiausiose vietose. Eikite, važiuokite, poilsiaukite, bet būkite kultūringi patys ir paauklėkite neklaužadas – gamtos niokotojus. O pastebėjus beįsiplieskiančius gaisrus, gesinkite, praneškite artimiausiai girininkijai ar urėdijai. Miškininkams belieka tik kreiptis į sąžiningus, gamtą mylinčius piliečius, nes nuostabiame Arlaviškių Kadagių slėnio tako lentomis grįstoje apžvalgos aikštelėje susikūrę laužą niekdariai kažin ar skaito laikraščius... Kaip ir tie, kurie Sekminių naktį sumanė pasigaminti įspūdingą fakelą ir supleškino arti 40 m aukštyje esančią gaisrų stebėjimo bokšto kabiną Vaišvydavos girininkijoje.

Būtų gerai, kad drausmingi poilsiautojai paskambintų į urėdiją ar girininkiją ir pastebėję miške neatsakingai su ugnimi žaidžiančius asmenis ar įsisiautėjusias žaliūkų kompanijas, kol dar neįsiplieskė miško gaisras, kad miškininkai galėtų imtis prevencinių priemonių. Miškininkus neramina artėjanti Joninių naktis. Nekūrenkite miškuose itin didelių laužų. Kurkite juos tik tam specialiai įrengtose vietose, o išvykdami iš miško užgesinkite. Nedeginkite automobilių padangų, kas dar vis įprasta Lietuvoje, nes taip labai teršiama aplinka nuodingais dūmais.

Informaciją apie visus priešgaisrinės saugos pažeidimus Dubravos eksperimentinės-mokomosios miškų urėdijos teritorijoje reikėtų teikti telefonais:
priešgaisrinio stebėjimo punktas – 547-372, mob. 861157014;
girininkai: Šilėnų girininkijos 868631094, Vaišvydavos 868631068, Kuro 869886093, Ežerėlio 868613815 ir Pajiesio 868631089.

O miškininkai imasi visų priemonių, kad miškuose per vasaros karščius nekiltų miško gaisrai. Nors niekdariai sudegino Dubravos urėdijos gaisrų stebėjimo bokštą, nuo 2002 metų veikia Bitės GSM 50 m aukščio ryšio perdavimo bokšte sumontuota gaisrų sekimo vaizdo kamera.

O 2011 m. birželio 3 d. urėdija ir UAB „Telekonta“ pasirašė sutartį dėl Automatinės miško gaisrų aptikimo sistemos eksploatacijos. Ši moderni gaisrų sekimo sistema paremta optiniu teritorijų stebėjimu specializuotais vaizdo sensoriais ir automatine gaunamų vaizdų analize specializuotais duomenų analizės algoritmais. Urėdijos teritorijoje detektoriai bei duomenų perdavimo įranga sumontuota UAB Omnitel ir UAB Teletower ryšio bokštuose Zapyškyje ir Girionyse, o stebėjimo postas įrengtas urėdijos gamybinėse patalpose, kur pastatytas operatoriaus kompiuteris su dviem didelės raiškos ekranais, kuris priima signalus iš visų detektorių ir atvaizduoja gautus duomenis. Operatoriaus kompiuteris atvaizduoja urėdijos žemėlapį su detektorių išdėstymu ir aptiktų gaisro židinių trianguliacijos rezultatais.

Birželio 3 d., perduodant įrangą urėdijai eksploatuoti, buvo pademonstruota, kaip susekami miško gaisrų židiniai. Trijose Dubravos urėdijos miškų teritorijos vietose, viena nuo kitos nutolusiose dešimtis kilometrų, buvo sukurti laužai, kurių vietą gaisrų sekimo sistemos operatorius nustatė operatyviai ir stebėtinai tiksliai. Automatinė miško gaisrų aptikimo sistema Dubravos urėdijoje įrengta panaudojant ES struktūrinių fondų lėšas pagal veiklos sritį „Miškų infrastruktūros gerinimas“. Iš ES struktūrinių fondų kompensuota 80 proc. lėšų, kas sudaro 690128 Lt. Urėdijai teko prisidėti 20 proc. – 172533 Lt. Lėšos didelės, tačiau miškininkai tikisi, kad jos netruks atsipirkti, nes tikimasi, kad miškų gaisrų židiniai bus likviduojami operatyviai, vos tik spėjus jiems įsiplieksti, kol dar nepadaryta didelė žala miškų ekosistemoms.

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2011 06 21
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai