Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Žiniasklaida

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Žiniasklaida2011 m. spalio 11 d.

Keturi „Girios aido“ veiklos dešimtmečiai

"Mūsų girios", 2011/09
Dr. Antanas Lankelis

Šio originalaus kultūros židinio – miško muziejaus veiklą galima nusakyti jo populiarumu ir indėliu į bendrąjį miškininkų darbų aruodą. Nuo idėjos, minties iki realaus įgyvendinimo nueitas sudėtingas ideologinės, kultūrinės ir ūkinės veiklos kelias.
Prieš 40 metų energingam miškininkui Algirdui Valavičiui reikėjo tuometiniam miškų žinybos vadovui Algirdui Matulioniui ir kitiems valdininkams įrodyti naujo kultūrinio, informacinio židinio steigimo būtinybę Druskininkuose. Subūręs nagingų meistrų grupę ir ant „ąžuolo kamieno“ pastatęs originalų namelį su jaukiomis miniatiūrinėmis miško menėmis, jį pavadino „Girios aidu“. Jame kaupti įvairūs miško eksponatai. Nagingas jaunas meistras Antanas Česnulis, pirmasis pradėjęs kurti medžio drožybos darbus, jais papuošė ,,Girios aido“ aplinką. Medyje įgyvendinti personažai iš pasakos „Eglė – žalčių karalienė“ iki šiol žavi lankytojus. Muziejus tapo ne tik kurorto svečių lankomu objektu.
Sprendžiant muziejaus egzistencines problemas, keitėsi „Girios aido“ pavaldumas ir priklausomybė: buvo Vilniuje esančio eksperimentinio biuro padalinys, individuali įmonė – miško namai, viešoji įstaiga, kurios steigėjas Lietuvos miškininkų sąjunga. Nelemtas gaisras 1992 m. sunaikino dviejų dešimtmečių kauptus eksponatus, biblioteką. Bet čia iš dalies tiktų posakis „Nėra to blogo, kad neišeitų į gerą“. Socialiniai pokyčiai mūsų šalyje iš esmės pakeitė šio miško muziejaus veiklą. Būdamas atkurtos Lietuvos miškininkų sąjungos prezidentu, A. Valavičius kreipėsi paramos į miškų urėdijas, geros valios žmones atstatyti miško muziejaus pastatą. Pamažu pakilo iš pelenų naujas, erdvesnis ir įdomesnis ,,Girios aidas“. Šalia jo išplėtota atitinkama infrastruktūra. Triaukštė „Eigulio klėtelė“ panaudota informavimo reikmėms. Joje bent trumpai buvo apsigyvenę menininkai, poetai ir liaudies meistrai, įvairių plenerų dalyviai. Mokomųjų praktikų metu šurmuliuodavo studentai, stovyklaudavo jaunieji miško bičiuliai. Muziejaus pagalbininkas A. Česnulis demonstruodavo gamtininko, kino operatoriaus Petro Abukevičiaus filmus. Labai atraktyviu objektu tapo įsteigtas ,,žvėrynėlis“, kuriame ganėsi stirnos, elniai, muflonai, poni arkliukai ir kiti smulkesni žvėreliai, dekoratyviniai paukščiai. Deja, šis žvėrynėlis gyvavo tik dešimtmetį.
Pastaruoju metu „Girios aidas“ yra Druskininkų miškų urėdijos padalinys – mokymo ir informacijos centras. Pastatas dar kartą rekonstruotas, atnaujintas. Pagal veiklos pobūdį „Girios aidas“ šiuolaikiniais metodais skleidžia miško apsaugos svarbą, formuoja nuomonę apie miškininkų veiklą. Meniniais darbais, teminėmis ekspozicijomis parodome, kodėl reikia saugoti ir puoselėti žaliąjį turtą – mišką. Per keturis dešimtmečius čia 37 autoriai sukūrė 87 įvairaus meninio lygio medžio drožybos, kalvystės, juvelyrikos ir kitus darbus. Pvz., tautodailininko A. Česnulio pristatoma 11 monumentalių darbų, po penkis darbus sukūrę G. Akstinas, B. Dabrukas ir T. Česnulevičius. M. Lukaševičienė yra sukūrusi originalų darbą iš ąžuolo „Raigardas“. 2003 m. vykusio plenero metu net 11 tautodailininkų naujais darbais praturtino „Girios aidą“.
Šalia skulptūrų tako įgyvendintas KMAI kolegijos dekoratyvinių žemaūgių augalų pažintinis takas. Tai gera priemonė JMB sambūrio narius mokyti pažinti, pasodinti ir prižiūrėti augalus. Dabar čia žaliuoja per 150 įvairių spygliuočių, lapuočių rūšių ir formų.
Minint LMS įsikūrimo 80-metį, skulptūrų take paruošti ir pastatyti monumentalūs darbai iš ąžuolo, skirti pirmiesiems nepriklausomos Lietuvos miškininkams prof. P. Matulioniui, A. Rukuižai, J. Kuprioniui.
Kartais atsitiktiniai susitikimai tampa impulsu atnaujinti muziejaus ekspozicijas. Taip atsitiko ir prie prof. T. Ivanausko stendo. Iš Pietų Afrikos respublikos atvykęs į Lietuvą muziejuje lankėsi vyriausias profesoriaus sūnus Jurgis Ivanauskas. Jis papasakojo daug įdomaus apie sudėtingus šeimos gyvenimo vingius per karus ir okupacijas.
Neeiliniai lankytojai iš Sidnėjaus buvo sužavėti „Girios aido“ ekspozicijų originalumu, kartu ir dėmesiu gamtai. Išeivijos lietuvė O. Kapočienė padovanojo originalią kolekciją „Grybai“. Šią ekspoziciją pristatome greta „Miško gaisrai“. Prie jos vyksta teminės pamokos. Kai vaikai savo rankomis paliečia apdegusius medžius, natūraliai, tikroviškai visa tai perkelia į savo vaizduotę. Taip gimė konkursui „Liepsna – miško priešas“ vaikų sukurti paveikslai, kompozicijos, kur išreikštas nuoširdus susirūpinimas mūsų miškų likimu.
Smalsūs lankytojai būriuojasi prie naujos profesionaliai įrengtos diaramos „Dainavos šilai“, kur jaunimas geriau pažins mūsų miškų fauną, gal nors maža dalele bus prisidėta, kad būtų mažiau juodųjų miško dėmių. Gaila, kad didžiausiame Dainavos miškų masyve reti svečiai yra studentai miškininkai, ekologai.
Generalinė miškų urėdija inicijuoja ,,Girios aide“ miškininkų kūrybos renginius. Šiemet jau vyko trečias toks renginys – „Paslaptingas miško grožis“, kuriame kolegos miškininkai pristatė savo naujus kūrybinius darbus. Renginyje buvo atidengtas tautodailininko Algimanto Sakalausko sukurtas originalus, specialiai „Tarptautiniams miškų metams – 2011“ skirtas darbas. Jame tobulai pavaizduota žmogaus, augalo ir gyvūno harmonija.
Šių metų 40-oji „Girios aido“ vasara gražiai sutapo su M. K. Čiurlionio jubiliejiniais metais. Neatsitiktinai tradicinio renginio „Vasara su M.K. Čiurlioniu“ dalis vyko ir mūsų pastogėje.

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2011 10 11
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai