Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Žiniasklaida

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Žiniasklaida2012 m. sausio 5 d.

Mechanizuotas „kirvis“ biokuro ruošai

Prieš metus Rokiškio miškų urėdija pakelių ir pagriovių valymui išbandė naują techniką

Mūsų girios, 2011 m. Nr. 12
Julius Adomonis
Rokiškio miškų urėdijos miškotvarkos inžinierius

Prieš gerą dešimtmetį nieko nestebino miške tokie darbai: pakelių ir griovių šienavimas, valymas. Tuomet, važiuodamas Pandėlio girios, Roksalos ar Bakūriškio miškais palei griovius nutiestais keliais, galėdavai matyti švaria griovio vaga čiurlenantį vandenį. Dabar, norėdamas patekti į kitą griovio pusę, neretame miške turi brautis per brūzgynus nemažą atstumą iki ieškomos bebrų užtvankos. Krūmais, baltalksniais ir kita menkaverte augmenija sparčiai apauga ir miško kelių sankasos. Užpavėsinti keliai prastai džiūsta, greit išsiduobėja. O jų remontui pinigai labai suskaičiuoti. Negalime beatodairiškai švaistyti lėšų ir kapoti beužželiančius pagriovius ir pakeles. Juolab, kad ir darbo jėgos tokiems darbams beveik nebeliko.
Prieš metus Rokiškio miškų urėdija, vadovaujama nevengiančio iššūkių ir gana atviro pamatuotoms naujovėms miškų urėdo Rimanto Kapušinsko, ryžosi pakelių ir pagriovių valymui išbandyti prie hidromanipuliatoriaus montuojamą suomių firmos „Pentin Paja“ medžių kirtimo galvutę „Naarva-Koura 1500-25E“ (http://www.pentinpaja.fi). Sukomplektavus šį įrenginį su tuo metu miško ruošos darbais mažiau apkrauta „Valmet“ medveže, išėjo savotiška medkirtė, tiksliau – krūmakirtė. Kodėl nuspręsta komplektuoti su medveže?
,,Griekas“ būtų tokiose vietose pūdyti žaliavą biokurui, – sako miškų urėdas, – po rekonstrukcijos Rokiškio miesto katilinėje medienos skiedra kūrenama 10 MW galios katilas, skiedra šildosi ir Juodupės miestelis, Kamajų gimnazija. Skiedros gamyba besispecializuojančios rajono įmonės šiemet iš miškų urėdijos pasirengusios nupirkti per 6000 ktm žaliavos biokurui. Ateityje jų „apetitas“ tik augs“.
Didžiausias kiekis žaliavos biokurui turėtų būti pagamintas pagrindinių kirtimų biržėse. Bet U ir P hidrotopų miško kirtimuose, kurie urėdijoje sudaro kone pusę metinių pagrindinių kirtimų fondo, beveik visos kirtimų atliekos sugula į valksmas po technikos ratais. Urėdijos miškininkus nuolat kankino mintis, kaip be nuostolių surinkti ir panaudoti valymo ir retinimo kirtimų metu iškertamą nelikvidinę medieną.
Pernai rudenį susiklosčiusios ypatingai nepalankios darbo jėgos sąlygos padiktavo būtinybę ieškoti alternatyvų ir šioje srityje. Obelių girininkijos girininkas Kęstutis Skvarnavičius, padrąsintas miškų urėdo, ryžosi mechanizuotą „kirvį“ išbandyti minkštųjų lapuočių retinimo kirtime.
„Medynų ugdymas šia technika pirmiausia reikalauja specialių įgūdžių iš mašinos operatoriaus, – pastebi girininkas K. Skvarnavičius, – antra, gerai, kai beveik visą kirstiną tūrį sudaro malkiniai medžiai ir nelikvidiniai žabai. Antraip tektų skaičiuoti, ar apsimoka aukoti padarinę medieną, kad panaudotum malkinę ir nelikvidinę medieną. Išeitis – arba gaminame viską į biokurą, arba ši technologija netinka“.
Šiaip ar taip, 5,4 ha ploto lapuotynas girininkijoje per gerą mėnesį buvo išugdytas, pagaminta per 200 ktm žaliavos biokurui.
Rokiškio miškų urėdijos miškininkai įsitikinę, kad tai tik pradžia. Kirtimo galvutę teoriškai galima komplektuoti prie bet kurios hidromanipuliatorių turinčios technikos. Ja akimirksniu galima nukirsti iki 20 cm skersmens medžius, krūmus. Todėl belieka kurti, maketuoti, eksperimentuoti.

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2012 01 05
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai