Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Žiniasklaida

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Žiniasklaida2012 m. kovo 14 d.

Miškų informacinė sistema - neturinti lygių

Valstybinių miškų prižiūrėtojai žengia koja kojon su informacinėmis technologijomis. Svetainę www.valstybiniaimiskai.lt turėtų įsiminti visi, kurie artimiausiu metu ketina žengti į mišką, arba vasarą ieškantys, kur praleisti laisvalaikį.

Egidijus SALADŽIUS
2012 m. kovo 12 d.
Lietuvos ryto priedas „Vartai“

Pirmąkart valstybinių miškų miškininkai sukūrė intelektualią miškų ūkio elektroninių paslaugų informacinę sistemą (IMŪEPIS), kuri suteikia galimybę Lietuvos gyventojams ir užsienio svečiams elektroniniu būdu (internetu) geoinformacinių sistemų sprendimų pagalba vienoje vietoje surasti visą informaciją apie Lietuvos valstybinių miškų būklę, miškų urėdijų užaugintus ir parduodamus kokybiškus miško ir dekoratyvinius sodinėms, apvaliosios medienos pardavimą, rekreacinius objektus ar pėstiesiems ir žmonėms, turintiems judėjimo negalią, pritaikytus takus.
Naudojant vieną interaktyvią elektroninę paslaugą - miškų ūkio paslaugų interaktyvų žemėlapį, galima surasti išsamią interaktyvią informaciją apie lankytinus objektus Lietuvos valstybiniuose miškuose, tikslią jų vietą žemėlapyje, informaciją apie kelius, kaip nuvykti iki pasirinkto objekto, ar meteorologinę informaciją.
Sistemoje nuolat renkama, teikiama ir atnaujinama geografinė informacija apie valstybiniuose miškuose esančius lankytinus objektus, kurie gali būti svarbūs visuomenei pažintiniu, mokomuoju, poilsiniu, ugdomuoju požiūriu ir kitais aspektais. Besidomintys valstybinių miškų būkle čia gali surasti informacijos apie esamą sanitarinę ir priešgaisrinę padėtį miškuose ir kitą kompleksinę veiklą, vykdomą miškų urėdijose.
Naujai sukurta intelektuali sistema prisideda prie moderniųjų technologijų plitimo ir miškų vertės didinimo.
Iki šiol Lietuvoje nebuvo panašių interneto puslapių, kuriuose būtų galima rasti nuolatos atnaujinamą, detalią informaciją apie valstybinius miškus.
Neabejojama, kad susidomėjimas šiuo projektu bus didelis ne tik tarp Lietuvos gyventojų, bet ir užsienio svečių, ketinančių aplankyti mūsų šalį.
Turizmo tendencijos rodo, kad atsiranda vis daugiau turistų, kurie planuoja turistines keliones ne per kelionių agentūras, o savo jėgomis sudaro maršrutus ir lankytinų objektų sąrašą. Taigi šis projektas gerina ir valstybės, patrauklios turizmui, įvaizdį. Vienu metu sistema gali naudotis neribotas skaičius vartotojų.

Tilpo į vieną svetainę
Apie sukurtą sistemą galima pasakyti, kad tai karščiausia naujiena visiems miške mėgstantiems laiką praleisti šalies gyventojams ir užsienio svečiams.
Norite pasivaikščioti po mišką, bet nežinote, kur stabtelėti pailsėti? Valstybinių miškų miškininkų įrengtus pažintinius takus, poilsiavietes, atokvėpio vietas su fotografijomis galima rasti www.valstybiniaimiskai.lt. Reikia tik žinoti, kurio rajono mišką norite aplankyti.
Planuojate savaitgalį praleisti mindami dviračių pedalus ar keliaudami pėsčiomis? Visus pažymėtus objektus galima pamatyti interaktyviame žemėlapyje. Savaitgalį nutarėte praleisti gamtoje? Čia paprastai ir aiškiai pažymėtos vietos, kur galima statyti palapines, kurti laužus, įsirengti stovyklavietes.
„Grybautojai miške galės sužinoti, kur jiems pailsėti", -juokavo Kazlų Rūdos mokomosios miškų urėdijos miškų urėdas Linas Bužinskas. Beje, svetainėje informacija pritaikyta skaityti ir neįgaliesiems. Nemažai informacijos yra anglų kalba.

Pažymėtos net laužavietės
Kaip pasakojo L.Bužinskas, anksčiau miško lankytojai klausdavo miškininkų, kaip nuvykti į vieną ar kitą mišką, kur galima pamatyti miškininkų suprojektuotus ir įrengtus rekreacinius objektus. O dabar patys viską galės sužinoti netgi savo telefone.
„Tai ir puiki sistema, kurios pagalba žmonės galės susirasti informaciją apie visas miškų urėdijas.
Mes savotiškai valdome lankytojų srautus, nurodydami, kur geriausia sustoti, pailsėti, pasirinkti vietą ilgesniam poilsiui",
-pasakojo mokomosios miškų urėdijos urėdas L.Bužinskas,
„Pavyzdžiui, ne kiekvienas miško lankytojas žino, kad laužą galima kurti ne bet kur, o tik tam skirtose vietose.
Interneto svetainėje šios visos yra sužymėtos", - tvirtino pašnekovas.

Svarbu ir medienos pirkėjams
Interneto svetainė turėtų sudominti ne tik grybautojus ir keliautojus. Tie, kurie ieško informacijos apie miškų būklę, jų apsaugą, saugomas vietoves, irgi turėtų apsilankyti šioje svetainėje.
Domina medienos prekyba? www.valstybiniaimiskai.lt miškų urėdijos skelbia informaciją apie prekybą apvaliąja mediena. Dekoratyvinių sodmenų pirkėjai irgi gali sužinoti naujausius duomenis.
Svetainės naujienų skiltyje -karščiausios žinios iš valstybinius miškus prižiūrinčių miškų urėdijų. Nuo to, ką reikia žinoti apie inkilus, iki miškų sektoriaus kapitalo grąžos. Miškininkų renginiai čia taip pat bus viešinami ir anonsuojami.

Pravers ir medžiotojams
Ketinantys medžioti šalies miškuose čia irgi ras aktualiausią informaciją. Pavyzdžiui, kokius žvėris galima medžioti.
Interneto svetainė informuoja ir apie konkrečius profesionalios medžioklės plotus.

Prireikė specialios programos
Įgyvendinant projektą nebuvo pamirštas ir vis labiau besiplečiantis mobiliųjų įrenginių vartotojų ratas. Pirmoji valstybiniame sektoriuje sukurta mobilioji aplikacija „Valstybiniai miškai" išmaniųjų telefonų vartotojams („Symbian", „Android", „iOS" operacinėms sistemoms).
Įsidiegusiems programėlę vartotojams tampa pasiekiamos įvairios su valstybiniais miškais susijusios elektroninės paslaugos, kurioms reikalingi duomenys yra teikiami tiesiogiai iš sistemos.
Su aplikacija mobiliojo ryšio vartotojai turi galimybę bet kuriuo metu prisijungus interneto ryšį surasti susistemintą, aktualią informaciją apie valstybinius miškus.

Orientuotis - su žemėlapiais
Vienas svarbiausių elementų sukurtoje sistemoje - žemėlapiai. Tiek kompiuteriu, tiek ir išmaniuoju telefonu galima surasti poilsio vietą, saugomą vietovę žemėlapyje. Ir taip lengviau bus orientuotis miške.
Išmaniajame telefone tereikia turėti prieigą prie interneto ir programėlę „Valstybiniai miškai".
Kai tik atvyksite į mišką, keliais mygtukų paspaudimais rasite savo buvimo vietą ir gausite pasiūlymą aplankyti artimiausius miškų objektus: poilsiavietes, atokvėpio vietas, pėsčiųjų takus su jų aprašymais, nuotraukomis ir jų vietomis skaitmeniniame žemėlapyje.
„Laikas nestovi vietoje. Anksčiau dalindavome lankstinukus, o dabar miškų lankytojai patys gali turėti viską vienoje vietoje. Ypač tai svarbu miestiečiams, kurie laisvalaikį vis dažniau leidžia miškuose", - sakė Kauno miškų urėdijos urėdas Edmundas Kovalčikas.

Miestiečiai plūsta į miškus
Kauno miškų urėdas žino, ką reiškia poilsio ištroškusių miestiečių antplūdis. „Kauniečiai vis dažniau leidžia laiką miškuose, ypač šiltuoju metu. Jie aktyviai domisi, kur gali pailsėti, įrengti stovyklą ar surengti žygį. Ši svetainė - kaip tik jiems", - įsitikinęs E.Kovalčikas.
Kauno miškų urėdija lankytojams pateikia informaciją apie įvairiausio poilsio vietas, dviračių, sveikatingumo takus. Žmonėms, turintiems judėjimo negalią, čia taip pat pažymėti jiems patogiausi takai ir poilsiavietės.
„Žinoma, pasitaiko, kad statiniai yra sugadinami. Bet kultūros lygis auga. Miškininkai stengiasi sukurti kuo patrauklesnį poilsį miškuose.
Kaskart atnaujina, sutvarko sugadintas medžio konstrukcijas, švarina aplinką po nekultūringų lankytojų. Ši interneto svetainė, manau, padės dar geriau pažinti mišką ir privers susimąstyti, kad reikia saugoti kitų sukurtą aplinką ir gamtą", - vylėsi Kauno miškų urėdijos urėdas E. Kovalčikas.
Miškų urėdai tikisi, kad pamažu www.valstybiniaimiskai.lt taps mėgstamiausiu Lietuvos ir svečių iš užsienio tinklalapiu. Dar labiau padidės valstybinių miškų vertė ir svarba visuomenės gyvenimui.
„Tai labai patrauklu ir visuomeninėms organizacijoms. Jos į mus kreipiasi su prašymais leisti surengti įvairius renginius.
Pavyzdžiui, orientacinio, sporto atstovai nori surengti varžybas, dviratininkai - žygį. Padedame kiekvienam, o dabar jiems bus dar patogiau", - įsitikinęs Kauno miškų urėdijos urėdas.

Sukūrė ES lėšomis
Miško lankytojams patrauklią svetainę Generalinė miškų urėdija sukūrė įgyvendinusi projektą „Intelektuali miškų ūkio elektroninių paslaugų informacinė sistema", kuri buvo finansuojama Europos Sąjungos 2007-2013 metų struktūrinės paramos lėšomis pagal Ekonomikos augimo veiksmų programos prioriteto „Informacinė visuomenė visiems" priemonę „Intelektualios valdymo sistemos".
Miškų urėdai neabejoja, kad tai skatins domėjimąsi miškais, juose esančiais objektais, vidinį ir atvykstamąjį turizmą Lietuvoje. Taip pat leis geriau panaudoti valstybinių miškų potencialą rekreacinėms ir turistinėms reikmėms.

Trūko bendros informacijos
Sukūrus ir įdiegus informacinę sistemą valstybinių miškų miškininkai sulaukia nemažai kritikos, kuri kartais būna nepagrįsta, kalbama neįsigilinus į programos sukūrimo esmę ir tikslus.
Kaip pažymi miškų urėdai, kai visas pasaulis kalba apie naujų informacinių technologijų diegimą, kai kurių portalų kritikai skleidžia tiesą neatitinkančią informaciją ir suprantama kodėl.
Bet koks naujų technologijų valstybiniuose miškuose įdiegimas didina jų vertę ir konkurencingumą, o miškų sektorius tampa vienu pirmaujančių inovacijų srityje mūsų valstybėje.
Iki šio projekto aktuali informacija apie valstybinių miškų veiklą, lankytinus objektus ir kitą miškų urėdijose vykdomą veiklą buvo necentralizuota, nepasiekiama žmonėms, kuriems ji galėtų būti įdomi.
„Šios sistemos įdiegimas iš esmės pakeitė situaciją", - sako miškų urėdai.

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2012 03 14
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai