Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Žiniasklaida

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Žiniasklaida2012 m. kovo 22 d.

Šalies miškuose - inkilų kėlimo šventė

Aldona Deltuvaitė, www.GRYNAS.lt

Kai iš klevų ima varvėti sula, ateina laikas kelti inkilus. Inkilų kėlimas—šventė ne tik grįžtantiems paukščiams, bet ir žmogui, ypač vaikams. Tokią šventę vakar turėjo Želvos vidurinės mokyklos (Ukmergės r.) septintokai.

Laukė inkilai ir miškininkai

Iš vakaro plėšėsi vėjas, o ryte kaimai ir miškai bolavo nuo sniego – žiema vis dar nenori užleisti savo laiko. Nepaisant to, Želvos vaikai, lydimi jų auklėtojos, gimtosios kalbos mokytojos Rasos Povylienės, taškydami tęžtančio sniego balas pasileido į netoliese esantį į Bliūdašilį (Želvos girininkija). Toks pavadinimas miškui duotas tikriausia todėl, jog jis gludi slėnyje, tarsi dubenyje, o auga jame daugiausia pušys ir eglės.

Poilsiavietėje miško viduryje stovėjo išrikiuoti medžiu dar kvepiantys inkiliukai ir vaikų laukiantys Želvos girininkijos bei Ukmergės miškų urėdijos miškininkai, netgi pats urėdas Vigantas Kraujalis.

Iš kur miške randasi inkiliukai vaikams visada lieka paslaptis. Tikriausia juos padirbdina tie, kas myli paukščius, mišką ir šiaip gamtą. Antai Ukmergėje gyvena Valdas Augustinas, kurio profesija visiškai nesusijusi su gamta, dirbo jis skardininku, dabar sargu, tačiau šiemet, pasak Želvos girininko pavaduotojo Kęstučio Jarmalavičiaus, jis sukala tūkstantį inkilų. Jiedu abu yra Lietuvos ornitologų draugijos nariai ir savo laisvalaikį aukoja laukinių paukščių globai, jų stebėjimui, gyvenamosios vietos apsaugai.

Sužinojo apie paukščius

Inkiliukai nebuvo vienodi: vieni jų mažesni, kiti didesni, vieni baltai nuobliuoti, kiti -- su medžio žievės lopinėliais, tarsi ornamentais. Tiesa, visų inkiliukų landos vienodos, maždaug 3,2 cm skersmens – jie skirti ne varnėnams, kurie gyvena arčiau namų ir todėl prie jų jiems keliami inkilai, o mažiesiems miško paukšteliams -- zylutėms bei musinukėms.

Zylės bei musinukės yra miškui naudingi paukščiai, nes jie lesa tuos vabaliukus, kurie graužia medžius bei platina miško ligas.

„Zylių šiame miške gyvena keturios rūšys, o musinukių – dvi. Tai margasparnė ir mažoji musinukė“,-- Želvos girininko pavaduotojas, ornitologas K. Jarmalavičius papasakojo vaikams apie visus šiame miške gyvenančius paukščius. Jis juos gerai pažįsta, nes paukščiais domėtis pradėjo būdamas toks, kokie šiandien yra jie – dar būdamas paaugliu.

Zyles vaikai pažįsta ir patys, žiemą jos atlekia prie jų įtaisytų lesyklėlių, o musinukė – pilkas paukštelis, su baltu dryželiu ant sparnų.

Inkilus, pasak ornitologo K. Jarmalavičiaus, galima kelti visiems paukščiams, kurie tik gyvena miške, netgi, pavyzdžiui, pelėdoms. Pelėdų, pasak jo, taip pat yra daug rūšių, tačiau mūsų miškuose peri jų tik keturios—žvirblinė, naminė, uralinė pelėdos bei lututės. Net trys pelėdų rūšys yra nykstančios ir todėl saugomos – jos įrašytos į Lietuvos Raudonąją Knygą. Tačiau Blūdašilyje jos negyvena—pelėdoms reikia ūksmingesnio, didesnio miško. Naminė pelėda laikosi arčiau žmogaus —užtat ji ir vadinama namine. Tačiau inkilas jai turi būti didesnis -- iki pusės metro aukščio.

Panašaus dydžio inkilai, pasak ornitologo, keliami ir vandenyje gyvenantiems, bet medžių drevėse perintiems paukščiams, pavyzdžiui, antims klykuolėms bei didiesiems dančiasnapiams. Baltas su juoda nugarėle dančiasnapis, pasak, pasak Želvos paukščių mylėtojo, yra panašus į vaikams pažįstamą antį, tačiau su dantuku snapo gale.

Šis taip pat Raudonosios Knygos paukštis peri Virkščių miške, ten yra jam iškeltas ir inkilas.

Keliami 2—3 metrų aukštyje

Prieš keliant inkilus, Želvos girininko pavaduotojas, vaikams paaiškino ir parodė, kaip tai reikia daryti. Inkilai keliami ne mažiau nei 2 metrų aukštyje, geriausia, pasak jo, kad būtų nuo 2 iki 3 metrų aukštis. Kad nereikėtų į mišką neštis kopėčių, miškininkai vaikams išpjovė lazdynų šakas su dvišake viršūne. Jos pagalba inkilas iškeliamas ir patikrinus, ar jį atlaikys medžio šaka, kabinamas už jame įtaisyto lankelio ar kablio.

Inkilo landa (pagal rekomendacijas) turi būti atsukta į rytų, pietryčių pusę – kur teka saulė. „Štai kvartalinė linija eina iš rytų į vakarus“,-- kad geriau būtų vaikams orientuotis parodė girininko pavaduotojas.

Taip pat inkilai vieni nuo kitų kabinami ne arčiau nei 50 metrų atstumu. Kitaip zylės vienos su kitomis ims konkuruoti, ir dalis inkilų liks tušti. „Prieš poruodamiesi patinėliai vieni su kitais pešasi dėl patelių, o kai išveda vaikus – dėl maisto“,-- atskleidė paukščių paslaptį jų mylėtojas Kęstutis.

Iškėlė 20 inkilų

Pirmoji inkilą sėkmingai iškėlė Iveta Misiūnaitė. Inkilas taip gražiai prigludo prie medžio kamieno, jog atrodė, jos jis čia buvo buvęs. Po inkilą iškėlė ir Odeta Šeženytė, ir Beatričė Tavoraitė, ir Gabrielė Cimbolaitė – visi , 20 Želvos vidurinės mokyklos septintokų. Tik paskutinį inkilą teko iškelti urėdui V. Kraujaliui: medis pasitaikė ant kalvos, tad jį pasiekti galėjo tik didelis žmogus. „Su urėdo kepure mano ūgis -- du metrai“,-- prisipažino Vigantas, viena ranka pakabinęs inkilą. „Kelintą iškėlėte“,-- paklausėme jo. „Pirmą“,-- pajuokavo urėdas. Tačiau papasakojo, jog jo tėvas, Kazys Kraujalis, taip pat buvo miškininkas-- miško eigulys. Pavasariais jis imdavo kalti inkilus. Obliuodavo juos tiesiog kambaryje, ir, pasak Vyganto, šį šviežio medžio kvapą jis jaučia iki šiol. „Paskui su tėvu eidavome kelti inkilų. Keldavome juos visą savaitę“,-- pasakojo urėdas.

Baigus kelti inkilus, kaip ir po kiekvieno darbymečio ateina šventė. Inkilus iškėlusių Želvos vaikų laukė Girinis su riestainiais, bandelėmis bei karšta arbata. O Želvos girininkas Gintautas Povylius vaikus pavaišino klevo sula. Šiai progai jis specialiai ieškojo klevo – beržo sula dar neteka.

Iškelia pusę tūkstančio inkilų

Inkilų kėlimas Želvos girininkijoje—ne paskutinis Ukmergės miškų urėdijoje. „Šįmet ketiname iškelti 80 inkilų“,-- sakė urėdijos jaunųjų miško bičiulių koordinatorius Ramūnas Jančiulevičius. Pernai Ukmergės miškų urėdijos miškuose jaunieji miško bičiuliai iškėlė 131 inkilą.

Būna ir ypatingų inkilų ir jų kėlimo švenčių. Pavyzdžiui, prieš porą metų buvusios Širvintų (šiandien—Šešuolėlių) girininkijos girininkas Gintautas Lučiūnas inkilų kelti pasikvietė Dailės akademijos studentus. Kokių tik inkilų jie neatsivežė – simbolizuojančius laikrodį, radijo imtuvą, pašto dėžutę – tikri meno kūriniai Dailės akademijos studentų iškelti inkilai.

„Kuo daugiau inkilų iškeli, tuo daugiau paskui turi darbo“,-- nepamiršo priminti Želvos girininko pavaduotojas K. Jarmalavičius. Iškeltus inkilus miške kas antrus metus tenka išvalyti. „Antrus metus dar gali paukščiai perėti. Paskui lizdas prisineša iki landos, kiaušinius ir net išsiritusius paukščiukus gali pasiekti kiaunės. Ir šiaip nešvariame inkilėlyje veisiasi parazitai, jie gali užkrėsti paukščius“,-- teigia paukščių žinovas K. Jarmalavičius.

„Inkilų kėlimas yra viena iš miško sanitarinės apsaugos priemonių, todėl ne mažiau kaip po šimtą inkilų kasmet iškelia kiekviena miškų urėdija“,-- sakė generalinio miškų urėdo pavaduotojas Petras Kanapienis.

Šalyje yra 42 miškų urėdijos. Taigi, kasmet Lietuvos miškai praturtėja daugiau nei 4 tūkst. inkilų paukščiams.

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2012 03 22
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai