Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Žiniasklaida

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Žiniasklaida2012 m. gegužės 22 d.

Kaip auginti miško sodmenis?

"Miškai", 2012 m. gegužė
Radviliškio MU medelyno specialistai

Ąžuolai

Auginami lysvėse po 5 eilutes. Gilės sėjamos iš rudens 5 eilutėmis į mechanizuotai padarytas vageles. Eilučių išdėstymo schema pritaikyta sudygusių pasėlių ir vėlesnei sėjinukų mechanizuotai priežiūrai vykdyti  technika. Prieš sėją nekokybiškos ąžuolų gilės rūšiuojamos flotacijos būdu. Kad mažiau plistų grybinės ligos, tinkamos sėjai gilės 20–30 min. mirkomos kalio permanganato 0,3 % koncentracijos tirpale.
Sėjama genetiniame draustinyje ir nuo individualiai atrinktų pavienių medžių surinktomis gilėmis. Rankiniu būdu į vieną tiesinį eilutės metrą tolygiai išberiama 25–30 gilių. Sėjos gylis – 5–7 cm. Vagutės užberiamos mechanizuotai EGEDAL kultivatoriumi. Pagrindinė sąlyga – kokybiškai paruošta dirva, padarytos lygios vagelės ir vienodai užžeriamos gilės. Lapkričio arba gruodžio mėn. priklausomai nuo pašalimo ir sniego pasėliai mulčiuojami 3–5 cm storio durpių sluoksniu.
Pirmaisiais sėjinukų augimo metais gegužės pabaigoje, birželio pradžioje pirmą kartą ir vegetacijos pabaigoje, rugpjūčio antroje pusėje, antrą kartą vibracine šaknų pakirtimo mašina 12–14 cm gylyje pakertamos ąžuoliukų šaknys.
Vegetacijos metu pasėliai kultivuojami ir priklausomai nuo dirvožemio maisto medžiagų tyrimo duomenų kultivatoriumi-tręštuvu tręšiami kompleksinėmis NPK trąšomis su mikroelementais ir, jei reikia, papildomai N ir P trąšomis.
Piktžolės pasėliuose naikinamos mechanizuotai kultivuojant, rankiniu ir cheminiu būdais. Profilaktiškai vegetacijos metu sėjinukai purškiami nuo miltligės pažeidimų ir plitimo pasėliuose.
Antrų ir trečių augimo metų sėjinukų šaknys pakertamos vieną kartą vegetacijos pabaigoje 14–18 cm gylyje. Siekiant pagerinti kokybines savybes prieš vegetacijos pradžią antrų ir trečių metų dalis sėjinukų formuojami, pašalinant netinkamas šonines ar viršūnines šakeles.
Iškasti ir pardavimo metu išrūšiuoti netinkami sėjinukai persodinami siekiant dar paauginti, o jų vėlesnis auginimas ir priežiūra vykdoma panašiai, kaip ir aprašytasis sėjinukų auginimas.


Eglių sėjinukai

Į agrotechniškai prižiūrėtą pūdymą, pradžiūvus ir įšilus dirvai, balandžio pabaigoje ar gegužės pradžioje dirvos įdirbimo mechanizmu išpurenus ir išlyginus dirvos paviršių atvirame grunte eilutėmis EGEDAL 83 modelio sėjamąja sėjama į iš anksto paruoštas ir privoluotas 1,1 m pločio lysves. Atsižvelgiant į dirvožemio cheminių analizių tyrimo duomenis, prieš sėją plotas tręšiamas kompleksinėmis NPK trąšomis su mikroelementais. Eglių sėklos prieš pat sėją beicuojamos leidžiamais miškų ūkyje naudoti beicais. Sėjama ramią nelietingą dieną 0,8–1 kg/arui plantacinių I kl. eglės sėklų. Po sėjos tuoj pat lysvės pridengiamos daržo plėvele ir pasėliai palaistomi. Vėliau nelyjant lietui pasėliai reguliariai laistomi dirbtinai sumontuota smulkialašeline laistymo sistema ir tokiu būdu užtikrinamas reikiamas sėkloms dygti dirvos drėgmės režimas. Pagrindinė daigynui sėti sąlyga – tinkama dirvožemio struktūra, drėgmės režimas, pakankamas maisto medžiagų ir humuso kiekis, apšvietimas, lygus dirvos paviršius, tiesios lysvės ir sėjos eilutės.
Masiškai sudygus, dažniausiai po 1 mėn. nuo sėjos, daržo plėvelė nuimama. Pasėliai ir toliau reikalui esant reguliariai laistomi, o piktžolės naikinamos rankiniu būdu. Išryškėjus sėjos eilutėms pasėliai purenami, papildomai tręšiami N trąšomis, mechanizuotai kultivatoriumi ir rankomis naikinamos piktžolės.
Antraisiais sėjinukų augimo metais, vadovaujantis dirvožemio maisto medžiagų tyrimo duomenimis, pasėliai anksti pavasarį, pradžiūvus dirvai, mechanizuotai purenami ir papildomai tręšiami kompleksinėmis NPK trąšomis su mikroelementais, vėliau iki liepos mėn. priklausomai nuo sėjinukų augimo rodiklių ir spalvos pasėliai papildomai tręšiami N biriomis arba tirpiomis trąšomis, taip pat trąšomis su mikroelementais. Piktžolės naikinamos mechanizuotai purenant ir rankiniu būdais. Reikalui esant pasėliai laistomi mobiliuoju laistymo įrenginiu.

Eglių sodinukai

Anksti pavasarį prižiūrėtame ir paruoštame pūdyme, pradžiūvus dirvai ir susidarius galimybei įvažiuoti, technika kultivuojamas ir lyginamas dirvos paviršius, mechanizuotai padaromos 1,1 m pločio lysvės.
Dažniausiai balandžio pradžioje iškasti 2 metų eglės sėjinukai rūšiavimo patalpoje rūšiuojami, tinkamiems trumpinamos šaknys, mirkomos paruoštame hidrogelyje, dedami į plastikines dėžes ir iki sodinimo saugomi šaltoje saugykloje.
Paruošti sėjinukai persodinami mechanizuotai 5 eilutėmis sėjinukų persodinimo mašina. Į vieną tiesinį eilutės metrą vidutiniškai pasodinama 16 vnt. (kas 6 cm). Vidutinis persodinimo mašinos sodinimo našumas 40–45 t vnt. per pamainą.
Tręšiama vadovaujantis maisto medžiagų tyrimo duomenimis, mechanizuotai kartu purenant ir įterpiant trąšas kultivatoriumi. Pirmą kartą tręšiama gegužės viduryje kompleksinėmis NPK trąšomis su mikroelementais, vėliau papildomai iki liepos pradžios N trąšomis ir, jei reikia, rugpjūtį papildomai P trąšomis. Vegetacijos pabaigoje vibracine šaknų pakirtimo mašina iš abiejų pusių pakertamos sodinukų vertikalios šaknys. Piktžolės naikinamos mechanizuotai ir rankomis.
Antraisiais augimo metais, jei reikia, priklausomai nuo sodinukų augimo rodiklių ir spalvos papildomai tręšiama skystomis trąšomis su mikroelementais.
Esant šiltai ir sausai vasarai pasitaiko eglinių voratinklinių erkių pažeidimų. Pirmiausia vykdomos prevencinės priemonės, stebima, o pastebėjus pažeidimų purškiama miškų ūkyje leidžiamais naudoti insekticidais, turinčiais akaricidinių savybių.

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2012 05 22
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai