Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Žiniasklaida

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Žiniasklaida2013 m. kovo 7 d.

Medienos aukcionuose kinai nesivaržo

Jolita Žurauskienė
VL žurnalistė
Valstiečių laikraštis
2013 m. kovo 6 d.

Urėdijose įdiegta elektroninė medienos pardavimų sistema (AMEPS) užtikrino ne tik skaidrų medienos pirkėjų pasiūlymų vertinimą, bet ir pardavimą. „Pagrindiniai AMEPS privalumai – tikslumas, laiko taupymas ir sąžininga konkurencija“, – sakė VĮ Šalčininkų miškų urėdijos vyriausiasis inžinierius Gediminas Česnulevičius.

Didėja medienos paklausa
Pasak G.Česnulevičiaus, 2012 m. Šalčininkų miškų urėdijoje pagal pusmečio ir ilgalaikes sutartis buvo parduota 82 proc. turėtos medienos. Tik 18 proc. medienos parduota mažmeninėje prekyboje ir pagal trumpalaikes sutartis. 2013 m. ilgalaikių sutarčių sudaryta 59 proc., pusmečio – 29 proc. Šalčininkų miškų urėdijoje vyrauja spygliuočių medynai. Iš čia į Lietuvos medienos pramonės įmones per metus iškeliauja 15 tūkst. kub. m eglinių ir apie 10 tūkst. kub. m pušinių rastų. Populiarūs tarp pirkėjų ir pušiniai popiermedžiai, jų parduota 8 tūkst. kub. m. Malkų ir plokščių medienos parduota apie 10 tūkst. kub. m. Šalčininkų miškų urėdijos vyriausiasis inžinierius G.Česnulevičius teigė, kad pastaruoju metu medienos paklausa auga. „Pagal pusmečio sutartis klientams pasiūlėme įsigyti 1 200 kiet­metrių pušinių popiermedžių, tačiau pirkėjai jų pageidavo įsigyti net 4 kartus daugiau. Eglinių rastų buvo pasiūlyta 2,5 tūkst. kietmetrių, o norinčiųjų pirkti buvo 3 kartus daugiau. Pušinių rastų siūlėme tūkstantį kietmetrių, tačiau jų norėta įsigyti apie tris tūkstančius“, – sakė G.Česnulevičius. 2012 m. VĮ Šalčininkų miškų urėdija gavo 10,6 mln. Lt pajamų už apvaliosios medienos pardavimą. Urėdijos grynasis pelnas buvo 907,4 tūkst. Lt.Praėjusiais metais urėdija į valstybės biudžetą sumokėjo 3,53 mln. Lt mokesčių, iš jų didžiausią dalį sudaro: privalomosios socialinio draudimo įmokos – 1,1 mln. Lt, privalomieji atskaitymai nuo pajamų už parduotą žaliavinę medieną ir nenukirstą valstybinį mišką valstybės biudžeto reikmėms tenkinti – 1,1 mln. Lt.

Perka nedidelius kiekius
Šalčininkų miškų urėdijos vyriausiasis inžinierius papasakojo apie praėjusių metų pusmetinį aukcioną, kuriame buvo parduoti ne visi B ir C klasės drebuliniai rąstai. „Jų nepardavėme todėl, kad per ankstesnį aukcioną keli pirkėjai sukėlė kainas. Drebulinių rąstų kaina viršijo rinkos kainą. Medieną vėliau trumpalaikiame aukcione pardavėme 15 proc. pigiau“, – sakė Šalčininkų miškų urėdijos vyriausiasis inžinierius G.Česnulevičius. Didžiausius medienos kiekius Šalčininkų miškų urėdijoje įsipareigoja nupirkti nuolatiniai klientai, kurių yra net 14. Tačiau aukcionuose dalyvauja ir laimi nauji medienos pirkėjai, kurie perka nedidelius kiekius. Nauji klientai praėjusiais metais panoro įsigyti kirtimo atliekų ir eglinių rąstų. Vienas iš naujų klientų nupirko 500 kietmetrių, o kitas – 82 kietmetrius. Pasak G.Česnulevičiaus, pagal pusmečio ir ilgalaikes sutartis sėkmingai parduotos ir kirtimo atliekos. Klientai įsigijo visas 4 100 kietmetrių kirtimo atliekas. „Naujų klientų visuomet prašome už medieną atsiskaityti iš anksto, o nuolatiniai klientai atsiskaito per 15 dienų“, – pasakojo G.Česnulevičius. Šį pusmetį pirkėjams buvo pasiūlytas nemenkas kiekis medienos: pušinių rąstų – 3 540, eglinių rąstų – 7 000, beržinių rąstų – 600, drebulinių rąstų – 115, alksninių rąstų – 300, spygliuočių smulkių rąstų – 5 500, lapuočių smulkių rąstų – 1 100, pušinių popiermedžių – 4 000, eglinių popiermedžių – 4 400, beržinių popiermedžių – 3 500, medienos plokščių – 10 500 kub. m. Pasak Šalčininkų miškų urėdijos vyriausiojo inžinieriaus, iš viso buvo parduota 40 460 kub. m ( 97 proc.) medienos, siūlyta pirkti 41 540 kub. m.

Mediena – vietos rinkai
G.Česnulevičius pabrėžė, kad Šalčininkų miškų urėdija medieną parduoda vietos rinkai. Įmonėms, sudariusioms ilgalaikes sutartis su miškų urėdija, mediena tiekiama dešimt metų. Medienos pardavimo kainos tikslinamos tik pagal kainas, nustatytas pusmečio sutartyse. „Valstybinių miškų eksporto apimtys mažėja. Iš urėdijos iškeliauja tik popiermedžiai. Lietuvoje jų niekas neperdirba, nes nėra celiuliozės gamyklos. Daugiausia medienos eksportuojama į Kiniją iš privačių miškų, nes jų neriboja prekybos taisyklės ir sutartiniai įsipareigojimai“, – sakė Šalčininkų miškų urėdijos vyriausiasis inžinierius. G.Česnulevičius pridūrė, kad praėjusiais metais aukcione dalyvavo ir jį laimėjo vokiečių kompanija, pirkusi popiermedžių. Pastaruoju metu popiermedžiai pabrango
8–10 Lt, plokščių mediena – 2–3 Lt, rąstai – 10–15 Lt. „Nuo naujų metų medienos aukcionuose įvesta naujovė – nurodytą kainą pirkėjai galės mažinti 10 proc. Iki šiol pirkėjai to daryti negalėjo. Šis žingsnis – teisingas, nes kainos negali visą laiką tik augti“, – sakė Šalčininkų miškų urėdijos vyriausiasis inžinierius.

Miškai atkuriami
Šalčininkų miškų urėdija yra viena iš miškingiausių urėdijų Lietuvoje, jos miškingumas – 49,5 proc. Didesnę dalį Šalčininkų miškų urėdijos sudaro pušynai – 58 proc., eglynai užima 22 proc. urėdijos teritorijos, beržynai – 13 proc., juodalksnynai – 6 proc., drebulynai – 1 proc. Šalčininkų miškų urėdijoje kasmet iškertama 85 tūkst. kub. m bendrų kirtimų. Pagal miškotvarkos paskaičiavimus būtų galima iškirsti apie 100 tūkst., tačiau daug dėmesio skiriama aplinkosaugai. Siekdami išsaugoti biologinę miško įvairovę, miškininkai apie 24–25 proc. medynų iškerta neplynai. Didesnė dalis lėšų, gautų už parduotą medieną, skiriama ne tik miškams atkurti, bet ir apsaugai nuo ligų, kenkėjų bei gaisrų, rekreacijai ir kitoms reikmėms. Kasmet Šalčininkų miškų urėdijoje atkuriama apie 200 ha miškų. Iškirsti miškai atsodinami selekciniu požiūriu vertingais sodmenimis. Nors didesnėje urėdijos dalyje sodinamos tik pušys arba tik eglės, dėl gana turtingo dirvožemio susiformuoja mišrūs jaunuolynai. Apie 70 proc. Šalčininkų miškų urėdijos kirtaviečių atkuriama įveisiant želdinius ir 30 proc. paliekama savaime atželti. Savaiminis atžėlimas skatinamas įvairiai: dirva frezuojama, šiek tiek nusausinama, saugomas pomiškis ir kt.

Parengta bendradarbiaujant su
Šalčininkų miškų urėdija

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2013 03 07
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai