Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Žiniasklaida

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Žiniasklaida2013 m. kovo 28 d.

 Pelkių apsauga Švenčionėlių miškų urėdijos miškuose

 

„Mūsų girios“, 2013/02
Ona Gylienė, Švenčionėlių miškų urėdijos ryšių su visuomene specialistė

Adutiškio telmologinis draustinis yra vienas iš 11 pelkes saugančių draustinių. Nuo 2010 m. rugpjūčio 8 d. škvalo nukentėjo netoli nuo jo esantis Antanų pedologinis draustinis. Šiai problemai spręsti Generalinės miškų urėdijos iniciatyva tų pačių metų rugpjūčio 25 d. Švenčionyse surengtas pasitarimas „Škvalo padarinių šalinimo miškuose aplinkosauginiai aspektai“. Konsultuojantis su mokslininkais ir aplinkosauginėmis organizacijomis nuspręsta palikti dalį išverstos medienos mokslo tikslams. Švenčionėlių miškų urėdija škvalo vietoje įsteigė dvi kertines miško buveines (12,8 ha). Kiti škvalo pažeisti plotai pilnai sutvarkyti ir baigiami atkurti. Visos kertinės miško buveinės (KMB) yra paženklintos natūroje dviem horizontaliais žalios spalvos brūkšniais, prie trijų girininkijų KMB pastatyti informaciniai stendukai.
Kadangi dvi mūsų miškų urėdijos teritorijoje esančios pelkės (Girutiškio rezervatas ir Adutiškio-Svylos-Birvėtos pelkių kompleksas) 2011 m. lapkričio 15 d. paskelbtos Ramsaro teritorijomis, šiemet Pasaulinei pelkių dienai paminėti Aplinkos ministerija, Sirvėtos regioninio parko direkcija ir Švenčionėlių miškų urėdija Adutiškio vidurinėje mokykloje vasario 4 d. surengė pažintinį seminarą tarpvalstybinių pelkių kompleksų – Adutiškio-Svylos-Birvėtos (Lietuva) ir Vileitų miško (Baltarusija) teritorijų apsaugai ir valdymui aptarti bei supažindinti visuomenę su gamtos vertybėmis, kurios aptinkamos Adutiškio apylinkėse, pristatyti šlapžemių apsaugos svarbą.
Įžanginiais žodžiais susirinkusius į šventę pasveikino Adutiškio pelkę kuruojančios įstaigos – Sirvėtos regioninio parko direktorė Romualda Baranauskienė ir Švenčionėlių miškų urėdijos urėdas Nauris Jotautas. Ramsaro konvencijos reikšmę saugojant šlapžemes pristatė Aplinkos ministerijos Saugomų teritorijų ir kraštovaizdžio departamento direktorius Vidmantas Bezaras. Minint 42-ąsias Ramsaro konvenvencijos metines, V. Bezaras įteikė Ramsaro teritorijų sertifikatus Švenčionėlių miškų urėdijai.
Skaitytojams trumpai pristatysiu Ramsaro teritoriją – Girutiškio rezervatą. Jame aptikta 100 faunos ir floros rūšių, įrašytų į Lietuvos raudonąją knygą. Taip pat 25 rūšys saugomos pagal Buveinių direktyvos nuostatus, iš jų 15 rūšių – įtrauktos į šios direktyvos II priedą, kaip rūšys. Rezervate aptinkama 111 rūšių saugomų pagal Berno konvencijos nuostatus bei nustatytos 46 paukščių rūšys, įtrauktos į 1979 m. balandžio 2 d. Buveinių direktyvą. Gausu čia ir Lietuvos Raudonosios knygos augalų. Pagal literatūros šaltinius priskaičiuojama net 40 tokių augalų rūšių.
Apie biologinės įvairovės išsaugojimą tarptautinės svarbos šlapžemėje – Adutiškio-Svylos-Birvėtos pelkių komplekse papasakojo Gamtos tyrimų centro Ekologijos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas dr. Saulius Švažas. Iš Baltarusijos nacionalinės mokslų akademijos atvykęs Aleksandras Kozulinas skaitė pranešimą apie Baltarusijos šlapžemių apsaugos strategiją, pristatė didžiausias ir svarbiausias Baltarusijos pelkes.
Įdomiai ir išradingai legendas, posakius ir eilėraščius apie pelkes, paukščius ir kitus gyvius pristatė naujai įkurtas Adutiškio vidurinės mokyklos būrelis „Žemės vaikai“, vadovaujamas mokytojos Gražinos Lazdinienės. Po to vyko viktorina apie Lietuvos pelkes, kuriai klausimus parengė Sirvėtos regioninio parko vyr. ekologė Tatjana Ivanova. Po įtemptos kovos nugalėjo „Raudonųjų spanguolių“ komanda. Viktorinos nugalėtojai ir pasakojimo-pasakos, rašinėlio, skirto Pelkių dienai, nugalėtojai bei iš antrinių žaliavų pagamintų lesyklėlių autoriai paskatinti Aplinkos ministerijos, Sirvėtos regioninio parko direkcijos ir Švenčionėlių miškų urėdijos prizais.
Renginio pabaigoje Švenčionėlių miškų urėdijos miškininkai surengė išvyką į tarptautinės svarbos šlapžemę – Adutiškio-Svylos-Birvėtos pelkių kompleksą. Dauguma svečių leidosi į apžvalginę ekskursiją slidėmis per pačią Adutiškio pelkės širdį, kiti šildėsi prie Antanų girininkijos darbuotojų kūrenamo laužo, apžiūrėjo žvėrių šėryklą bei I pasaulinio karo metu sakintas dvi senoles pušis. Grįžus iš žygio, buvo keliami inkilai uralinėms pelėdoms. Po to visi vaišinosi kvapnia miško augalų arbata ir toliau diskutavo apie pelkes su kolega iš Baltarusijos.

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2013 03 28
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai