Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Žiniasklaida

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Žiniasklaida2013 m. gegužės 8 d.

Aptartas neteisėtos veiklos miškuose prevencijos stiprinimas

„Mūsų girios“, 2013 / 04

Pasitarime dalyvavo generalinio miškų urėdo pavaduotojas Petras Kanapienis, Valstybinės miškų tarnybos Miškų kontrolės skyriaus vedėjas Artūras Balčius, Miško sanitarinės apsaugos skyriaus vedėjas Virginijus Vasiliauskas, Generalinės miškų urėdijos Miško atkūrimo ir apsaugos skyriaus vedėjas Darius Stonis, šio skyriaus vyriausiasis specialistas Dainius Adžgauskas, miškų urėdai, miško apsaugos inžinieriai.
Valstybinės miškų tarnybos Miškų kontrolės skyriaus vedėjas Artūras Balčius pranešime apžvelgė neteisėtų kirtimų raidą Lietuvos miškuose nuo 1919 m. iki šių dienų, pažymėdamas, kad neteisėtų kirtimų ,,pikas“ buvo 2001-2004 m. Bet keletą metų taikant bendras prevencines priemones, kaip, pavyzdžiui, akcija „Miškas“, neteisėtus kirtimų pavyko ženkliai sumažinti (žr. lent.).
Generalinės miškų urėdijos Miško atkūrimo ir apsaugos skyriaus vedėjas Darius Stonis pateikė 10-ies metų neteisėtų kirtimų ir medienos grobimų iš valstybinių miškų statistiką ir tendencijas.
Trakų miškų urėdas Vygantas Mierkis informavo apie valstybinių miškų apsaugą nuo neteisėtos veiklos Trakų miškų urėdijoje. Jis nurodė kelis atvejus, kai pavyko išaiškinti stambaus masto medienos grobimus iš girininkijų, o pagrobta mediena surasta Alytaus ir Jonavos rajonuose. Buvo nustatyta, kad nusikaltėliai medieną grobė ir iš kitų miškų urėdijų.
Siekiant pagerinti miškų apsaugą, pasiūlyta organizuoti daugiau mokymų miškų pareigūnams teisės aktų taikymo ir spec. priemonių panaudojimo klausimais. Vykdant pažeidimų tyrimus vienoje miškų urėdijoje, solidariai reikėtų vykdyti paieškos priemones ir kaimyninėse miškų urėdijose, keistis tyrimui reikalinga informacija, tobulinti miškų urėdijose turimas informacines sistemas apie miško pažaidas padariusius asmenis, išnagrinėti prisijungimo galimybę prie aplinkos apsaugos pažeidimų informacinės sistemos.
Apie administracinės atsakomybės taikymo aspektus praktikoje pranešimą skaitė Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo teisėjas Ramūnas Gadliauskas. Jis akcentavo, kad geriausia nusikaltimo prevencija – jų išaiškinimas ir nuobaudos neišvengiamumas. Labai svarbu, tiriant pažeidimus, teisingas pirminių dokumentų įforminimas, specialiųjų priemonių ir ATPK straipsnių taikymas. Būtina prisiminti, kad pareigūnas privalo įrodyti pažeidėjo kaltę, o ne pažeidėjas apginti savo nekaltumą. Pranešėjas detaliai išnagrinėjo būtinų pirminio tyrimo dokumentų svarbą.
Kauno technologijos universiteto profesorius Vytautas Markevičius pasitarimo dalyviams pristatė sukonstruotą mobilųjį prietaisą, skirtą medienos apsaugai nuo grobimo. Prietaisas paslepiamas miške pagamintos medienos rietuvėje ir mobiliu ryšiu gali teikti informaciją apie pagrobtos miško produkcijos judėjimą, be papildomo energijos šaltinio veikia iki 90-ies parų. Pristatyti ir kiti elektroniniai medienos žymėjimo įrenginiai, kuriuos naudojant galima atpažinti pagrobtą medieną.
Valstybinės miškų tarnybos Miško sanitarinės apsaugos skyriaus vedėjas Virginijus Vasiliauskas informavo apie liemenų kenkėjų židinių kilimo grėsmės 2013 m. tendencijas. Jis akcentavo, kad pagrindinę grėsmę žievėgraužio tipografo išplitimas kelia 2010 m. škvalo pažeistuose miškuose. Prevencijai svarbu tinkamai vykdyti ūkines priemones: stebėti eglynus, laiku pašalinti kenkėjų apniktus medžius, iki pavasario sutvarkyti žiemos vėjavartas,  laiku apsaugoti ar išvežti pagamintą medieną. Jai apsaugoti įregistruotas insekticidas „Mavrik“, kurį reikia naudoti laikantis teisingų koncentracijos ir išpurškimo normų. V. Vasiliauskas priminė feromoninių gaudyklių ir vabzdžiagaudės medienos svarbą, prognozuojant kenkėjo išplitimą.
Pranešėjai  atsakė į pasitarimo dalyvių pateiktus klausimus.

1 lentelė. Neteisėtų kirtimų raida šalies valstybiniuose miškuose

2 lentelė. Administracinės priemonės, taikytos už neteisėtus miško kirtimus ir kitas miško pažaidas, valstybiniuose ir privačiuose miškuose (2009-2012 m.)


 


 

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2013 05 08
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai