Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Žiniasklaida

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Žiniasklaida2013 m. liepos 8 d.

Saugų darbą reglamentuoja įstatymai

„Mūsų girios“, 2013 / 06
Jūratė Rečiūnienė - Kuusienė

Ši institucija, siekdama išsiaiškinti situaciją ir padėti užkirsti kelią nelaimingų atsitikimų darbe atvejams bei užtikrinti nelegalaus darbo prevenciją, 2012 metų vasario mėnesį organizavo miško ruošos darbų patikrinimo akciją. „Daugiausiai buvo tikrinamos privačios įmonės, nes valstybės įmonės miškų urėdijos savo jėgomis labai mažai atlieka miško kirtimo darbų. Miškų urėdijos samdo rangovus. Juos stambesniems darbams pasitelkia ir privačių miškų savininkai. Akcijos metu šios privačios rangos įmonės ir buvo tikrinamos“, – sakė VDI Komunikacijos skyriaus vedėjo pavaduotoja Kotryna Jakavičiūtė.

Kadangi žiema – medžiapjūtės metas, todėl ir buvo pasirinktas šis laikas. Vėliau inspekcijos darbuotojai: Planavimo ir veiklos stebėsenos skyriaus vyr. darbo inspektorė Ilona Šakienė bei Nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų skyriaus vyr. darbo inspektorius Ramūnas Rakauskas parengė Prevencinės patikrinimų akcijos rezultatų apibendrinimą  ir išvadas, pateikė rekomendacijas, kaip išvengti skaudžių nelaimių. Akcijos metu patikrinti 142 ūkio subjektai, surašyta 12 reikalavimų pašalinti pažeidimus, taikytos administracinės atsakomybės prevencines priemones, nubausti 2 įmonių savininkai.

Tokios akcijos vyksta jau ne vienerius metus, jos bus vykdomos ir ateityje, nes miško kirtėjų darbas yra vienas iš pavojingiausių. Nors šiuolaikinė miško ruošos technika (medkirtės), kurias turi įsigijusios kai kurios miškų urėdijos bei kai kurios stambesnės privačios įmonės, užtikrina saugius miško kirtimo ir medienos ištraukimo darbus, tačiau darbininkai nemažai darbų atlieka rankiniu būdu. Deja, ne visi įmonių savininkai atsižvelgia į darbų rizikingumą, vykdo reikalavimus, kuriuos numato šalies įstatymai.
Kotryna Jakavičiūtė pabrėžė, jog apie darbų saugą kalbėti, tikrinti padėtį įmonėse, imtis prevencinių priemonių bei įvairių sankcijų verta, nes net ir vieno žmogaus gyvybė yra neįkainojama, o nelaimingų atsitikimų pasitaiko tikrai ne vienas.
 
Nelaimių pėdsakais

VMI duomenimis, pernai šalies miškininkystės sektoriuje įvyko 4 sunkūs ir 4 mirtini nelaimingi atsitikimai darbe (2011 m. atitinkamai: 5 sunkūs ir 2 mirtini nelaimingi atsitikimai).
„Mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe skaičius, tenkantis 100 000 darbuotojų miškininkystės subjektuose, yra 22,5, o šalies vidutinis mirtinų nelaimingų atsitikimų darbe dažnumo koeficientas yra 4,7 (2012 m. duomenimis).
Atkreiptinas dėmesys, kad šiemet miškininkystės sektoriuje per pirmus du metų mėnesius įvyko 2 mirtini (vienas iš jų – eismo) įvykis. Lengvi nelaimingi atsitikimai dar nepilnai apskaityti“, – informavo VDI Komunikacijos skyriaus vedėjo pavaduotoja Kotryna Jakavičiūtė.

Pateiksime kelis pavyzdžius. 2012 m. spalio 29 d. griūnantis medis mirtinai traumavo UAB „Girios LT“ miško pjovėją V. L. Nelaimingo atsitikimo priežastis – saugaus darbo normų pažeidimas, kai miško pjovėjas, nupjovęs medį, nuo jo atsitraukė ne pagal saugos ir sveikatos instrukcijos reikalavimus bei nepakankamai atidžiai jį stebėjo.
Kitas atsitikimas, kai tų pačių metų sausio 31 d. apie 13 val. smalkėmis apsinuodijo Vaido Žižio individualiosios įmonės vadybininkas M. B. ir medvežės operatorius V. P. Nelaimingo atsitikimo priežastis – netinkamos buitinės patalpos (kemperis) darbuotojams pailsėti, apšilti. Neatsižvelgta į tai, kad lauke esant itin žemai temperatūrai, šildantis kemperyje gali atsirasti anglies monoksido (smalkių) dujų.

Kokių pažeidimų nustatyta daugiausia?

K. Jakavičiūtė pažymi, jog nemažai nustatyta mokymo, instruktavimo, kvalifikacinių reikalavimų trūkumų, t.y., darbuotojų mokymo ir instruktavimo tvarkos pažeidimų, jog nustatytas neatitinkantis darbuotojų saugą ir sveikatą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų darbuotojų mokymas ir instruktavimas: kai kuriose rangos įmonėse miško ruošoje dirba neapmokyti ir neinstruktuoti darbuotojai; su motoriniais pjūklais dirba žmonės, neturintys reikiamos kvalifikacijos; darbų vadovai neapmokyti ir neatestuoti darbuotojų saugos ir sveikatos klausimais; kartais darbų vadovai instruktuoja darbuotojus apie galimus pavojus biržėje, neįvertinę profesinės rizikos.
Dar vienas pažeidimas – nenaudojamos specifinės asmeninės saugos priemonės, nesudaromos sąlygos darbuotojams pailsėti ir apsisaugoti nuo neigiamo atmosferos poveikio. Darbuotojai neaprūpinami asmeninėmis apsaugos priemonėmis.

Ypač pavojinga tai, kad nesilaikoma saugos reikalavimų pjaunant medžius sudėtingose situacijose (5 atvejai, arba 4,7 proc. nuo visų patikrinimų): dirbant biržėje pirmiausia nepašalinami pavojingi (supuvę, apdegę, išversti, nulaužti, sausuoliai medžiai ir pan.); prieš nupjaunat medį neparuošiami atsitraukimo keliai; leidžiant medžius nulūžusiais kamienais, nenaudojami traktoriai ar suktuvai.
Pasitaiko, kad nesilaikoma saugos reikalavimų pavojingose zonose (3 atvejai, arba 2,8 proc. nuo visų patikrinimų); neužtikrinama, kad pavojingoje zonoje (apie pjaunamą medį, veikiantį įrenginį ar kitą vietą, kurioje kyla pavojus sveikatai ar gyvybei) nebūtų pašalinių asmenų; apie vietas, kurios skirtos darbuotojų poilsiui, technikos laikymui, bei pakrovimo aikšteles spinduliu, ne mažesniu kaip pjaunamų medžių dvigubas aukštis, nepašalinami pavojingi medžiai, kabančios šakos ir viršūnės. Ne visada tinkamai paruošiamos biržės.
Šie pažeidimai nustatyti jau ne pirmą kartą, todėl anot Valstybinės darbo inspekcijos, darytina išvada, kad miško ruošos darbams įmonių vadovai skiria nepakankamai dėmesio. VDI inspektoriai jau taikė griežtesnes prevencines priemones dėl saugos ir darbo teisės reikalavimų nesilaikymo.

Nustatyti nelegalaus darbo atvejai

„Akcijos metu buvo užfiksuota 12 nelegalaus darbo atvejų bei nustatyti 25 galimai nelegaliai dirbę asmenys. Daugiausia – Šiaulių ir Marijampolės apskrityse – atitinkamai 36 ir 28 proc. nuo visų nustatytų galimai nelegaliai dirbusių asmenų skaičiaus. Dėl nelegalaus darbo surašyti 7 administracinių teisės pažeidimų protokolai (ATPK 41.3 str. 1 dalis), o baudas dėl šių pažeidimų skirs teismai. Akcentuotina, kad per 2012 metų prevencinę kirtaviečių patikrinimo akciją nelegalaus darbo apraiškų buvo nustatyta 14 atvejų“, – konstatavo VDI Komunikacijos skyriaus vedėjo pavaduotoja Kotryna Jakavičiūtė.

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2013 07 08
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai