Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Žiniasklaida

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Žiniasklaida2014 m. gegužės 9 d.

Kristijonui Donelaičiui atminti žaliuos giraitė

Danutė Jackutė
,,Kalvotoji Žemaitija“

Tęsdama tradiciją medžio sodinimo talkomis ir proginiais parkais įamžinti garsius šalies įvykius, balandžio 11 d. Telšių miškų urėdija pakvietė sodinti šeštąją proginę giraitę ir paminėti lietuvių grožinės literatūros pradininko Kristijono Donelaičio 300-ąsias gimimo metines.

Geriausias paminklas – gandralizdis
„Jau saulelė vėl atkopdama budino svietą“, – nuo mažų dienų šie žodžiai mums žinomi ir tapę vos ne malda“, – kalbėjo Telšių miškų urėdas, Telšių miesto Garbės pilietis Bronislovas Banys, pasveikinęs susirinkusius į talką.  Kalbėdamas apie poemą „Metai“, jis surado panašumų su mūsų laikais: „Sugebantis visiems įtikti kaimo seniūnas Pričkus važiuodavo į mišką ir vogdavo medžius, bet taip sumaniai, kad sargai jo niekada nepagaudavo. Dabar kai kurie žmonės irgi yra gudrūs – išsisuka iš įvairių situacijų“.
„Gandras su kitais kaimynais parlėkė linksmas. / Ir gaspadoriškai ant kraiko tarškino snapą...“, – šalia naujojo gandralizdžio sustojusiems talkininkams citavo talkoje dalyvavusi miškų urėdo žmona Zofija Banienė, keturis dešimtmečius mokiusi vaikus lietuvių kalbos ir literatūros.

„Šie simboliai išliks kaip istorijos priminimas jaunajai kartai“, – pastebėjo LR Seimo narys Valentinas Bukauskas ir pasidžiaugė, kad miškininkai svarbiems šaliai įvykiams, atmintinoms datoms suburia žmones į medžių sodinimo talkas.
Lietuvos rašytojų sąjungos narys poetas Vytautas Stulpinas trumpai prisiminė lietuvių literatūros klasiko K. Donelaičio gyvenimą Tolminkiemyje, jo meilę gamtai. Jis siūlė telšiškiams aplankyti K. Donelaitį menančią Romintos girią ir iš ten augančių ąžuolų prisirinkus gilių užsiauginti sodinukų ir juos vėliau pasodinti Telšių rajone.
Telšių rajono savivaldybės meras Vytautas Kleiva sakė, kad nors praėjo jau 300 metų, tačiau pastebime, kad niekas nepasikeitė – žemė ta pati, medžiai tie patys, toks pat poemos tekstas, tik mes kitokie, todėl „Metus“ turime perskaityti vis iš naujo.

Geros idėjos
Talkoje dalyvavę Telšių savivaldybės ir jos įstaigų darbuotojai, gamtosaugininkai, politikai, pedagogai ir jaunimas 70 arų laukymėje pasodino per 2000 eglaičių ir tris ąžuoliukus, simbolizuojančius tris šimtmečius. Urėdas B. Banys pasidžiaugė, kad šiemet urėdijos miškininkai pasodino 35 ha naujo miško žemdirbystei netinkamose žemėse bei atkūrė 230 ha iškirsto miško. Didžiausios apimtys – Varnių ir Ubiškės girininkijose. Kasmet pasodinama per 10 ha ąžuolynų.

Ankstesnius parkus, atminimo vietas įamžindavo koplytstulpiai, o šį kartą – gandralizdis. „Šią idėją pasiūlė Rašytojų sąjungos narys „Kalvotosios Žemaitijos“ laikraščio redaktorius Steponas Algirdas Dačkevičius, o įgyvendino tautodailininkas kryžiadirbys, praėjusių metų „Aukso vainiko“ nominantas Steponas Kaminas. Ąžuolą parvežėme iš Paragių kaimo. Jį reikėjo nupjauti, nes trukdė naujai tiesiamai elektros linijai“, – sakė miškų urėdas B. Banys.
Urėdijos miškų želdymo inžinierė Lina Servienė pasidžiaugė giraitės lietuvių literatūros pradininkui sodinimo idėja. Ji pasakojo, kad poemą „Metai“ skaitė mokykloje, o lietuvių kalbos brandos egzamine pasirinko temą apie žmones ir darbus.
 „Grįžtant iš Vilniaus, kilo mintis siūlyti surengti tokią talką. Mano minčiai pritarė miškų urėdas“, – kalbėjo LR Seimo narys V. Bukauskas. Jis šiemet rajono bibliotekoms padovanojo 30 knygų, išleistų K. Donelaičio 300-osioms gimimo metinėms.

„Poemoje „Metai“ Kristijonas Donelaitis aprašo savo santykį su gamta, kurią gerai pažino. Nuo gamtos permainų priklauso darbai, pats gyvenimo būdas. Puikiai suprantame, kad dabartinį žmogų gamta taip pat moko“,– mintimis dalijosi Telšių rajono savivaldybės vicemeras Petras Kuizinas. Pasodinę medelius talkininkai Ilgio ežero poilsiavietėje prie sukrauto laužo šnekučiavosi, prisiminė ankstesnes talkas, gardžiavosi Telšių urėdijos  kavinės darbuotojų išvirta koše ir ant žarijų keptomis dešrelėmis.
Apie miško sodinimo talką prie Ilgio ežero Kristijono Donelaičio 300 metų gimtadienio proga talkininkams primins Telšių urėdijos padovanotos gairelės su citata iš garsiosios poemos.

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2014 05 09
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai