Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Žiniasklaida

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Žiniasklaida2015 m. kovo 2 d.

Pavasarinė klaida, kurios geriau nedaryti

www.GRYNAS.lt, Kristina Uscilaitė, 2015 m. vasario 27 d.

Pasak gamtininko Selemono Paltanavičiaus, reikėtų nepamiršti, kad šakos, kaip ir žmogaus rankos, medžiui yra itin svarbios: „Neužmirškime, kad nereikalingų šakelių medis ar krūmas neturi. Visos jos yra savo vietoje. Na, pasižiūrėkime į medžio lają (nesvarbu tai didelis medis, ar mažas medelis). Iš karto pamatysime, kad šakelės auga taip, kad jos nesiliestų, kad kiekvienai tektų pakankamai saulės šviesos. Jeigu dalis jų bus pašalinta, medis taps labiau pažeidžiamas vėjo ir sniego. Toks medis praras savo augimo greitį“.

Bundant gamtai bunda ir miškų niokotojai. Skinant šakeles, dažniausiai neapsiribojama tik viena - plėšiama neapdairiai, šiurkščiai laužant medį ar krūmą. Nurautų šakų vietose atsiranda atviros „žaizdelės“. Kuo jų daugiau, tuo didesnis pavojus kyla: „Bet kokia intervencija į gyvą organizmą visą laiką gali būti pavojinga. Per atviras žaizdas dažniausiai įvairios grybinės ligos gali įsimesti“, - kalbėjo gamtininkas.
Toks neapdairus žmogaus elgesys gali baigtis liūdnai – augalo liga ar žūtimi. Norint ir kitais metais džiaugtis žaliu pavasariu, būtina saugoti ir gerbti mus supančią aplinką.

Svarbu paminėti, jog būtinybė tausoti gamtą, nereiškia stalo puošmenų atsisakymą. S. Paltanavičius teigia, jog yra išeitis. Tereikia pamąstyti ir pasitelkti išradingumą: „Reikia viską daryti kitaip. Šakelės - labai gražus dalykas yra. Aš pats namuose turiu jau ant palangės. Visai nereikia jų skinti nuo gyvo, augančio medžio. Yra labai daug genimų medžių. Važiuojant kur nors, keliaujant Lietuvoje visai paprasta sustoti prie kirtavietės miške. Tų beržo, lazdyno ar bet kurio lapuočio šakelių galime pasirinkti iš bendros nukirstų medžių krūvos. Medis vis tiek nukirstas. Iš ten paėmus nepadaroma jokios žalos“.

Tokios šakelės, lygiai taip pat, kaip ir nupjautos nuo gyvo augančio medžio, pamerktos į vazą sužaliuoja, išskleidžia lapelius. Jos ne tik džiugina akį, suteikia namams pavasariškumo, bet ir padeda saugoti gamtą.
„Pjaustyti šiaip augantį natūralų medį tiesiog nereikia. Kam? Neturėtume nei patys to daryti, nei kitiems leisti taip daryti. Aš rekomenduočiau visiems rodyti ir jautrumą, ir protingumą“, - mintimis dalinosi gamtininkas S. Paltanavičius.

http://grynas.delfi.lt/gamta/pavasarine-klaida-kurios-geriau-nedaryti.d?id=67221390#ixzz3TD9NL6Xx

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2015 03 02
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai