Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Žiniasklaida

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Žiniasklaida2015 m. kovo 19 d.

„Lietuvos rytas“, 2015 03 18

Kokias paukščių sutiktuves planuojate šiemet?
Paukščiai džiaugiasi radę naują būstą. Tad kaip ir kiekvienais metais sugrįžusiems paukščiams ruošiame įkurtuves. Esame pasiruošę iškelti 115 inkilų. Šiemet įkurtuves švęs 53 varnėnai, 60 zilučių ir 2 kukučiai. Varnėnams ir zylėms inkilus keliame kasmet. Jei girininkai pastebi retesnių ar saugomų paukščių, jiems taip pat pagaminame ir iškeliame inkilus. Taip šiemet atsirado inkilai kukučiams.

Gal esate suskaičiavę, kiek inkilų iškelta Jūsų prižiūrimuose miškuose?
Mūsų miškų teritorija nemaža. Siekia 31 tūkst. hektarų. O inkilų kiekvienais metais iškeliame per šimtą. Žinoma, inkilai nėra ilgaamžiai. Veikiami lietaus, saulės, sniego, jie netarnauja itin ilgai, apie 5-7 metus. Neprižiūrimi inkilai tampa nebetinkami dar greičiau. Tad keldami naujus inkilus dalį jų atnaujiname, senus pakeičiame naujais, dalį pridedame naujų, kad inkilų paukščiams įsikurti būtų daugiau.

Kam gi reikia tiek daug inkilų?
Paukščiai – gamtos tvariniai, kuo puikiausiai joje prisitaikantys. Žinoma, o išgyventų ir be mūsų pagalbos, be inkilų susirastų vietą perėti. Tačiau inkiluose paukščiai peri bei augina jauniklius, tad jų pagalba išsaugomos įvairios paukščių rūšys. Be to, paukščiai, misdami vabzdžiais, saugo medžius. Prie savo namų taip pat kasmet iškeliu keletą inkilų. Juk smagu pamatyti sugrįžusius pavasario šauklius. Stebėdamas paukščius, jaučiu, kad artėja pavasaris.

Koks turi būti geras inkilas?
Dažnai žmonės apsirinka manydami, kad geras inkilas yra gražus inkilas. Pagamina įmantriausių, įvairiai išraitytų, išmargintų, netradicinių, su daug landų tarsi daugiabutį. Tačiau paukščiai ne itin mėgsta artimą kaimynystę ir daugiabučiuose įsikurti jų nevilioja.
Dažniausios klaidos, kurias daro dar nepatyrę inkilų meistrautojai – netinkami tiek inkilo, tiek inkilo landos išmatavimai. Jei landa per maža – paukštis netilps, jei per didelė – paukščiui nesaugu, nes gali įlįsti ir plėšrus paukštis, ir katė. Todėl kiekvienai paukščių rūšiai gaminami atitinkamų išmatavimų inkilai. Šią informaciją nesunku surasti internete ar pasiteirauti tų, kurie šį reikalą išmano.

Ką patartumėte daryti, jei inkile niekas neapsigyveno?
Inkilus yra įprasta iškelti šiek tiek anksčiau nei grįžta paukščiai. Sugrįžę jie iškart pasineria į savo rūpesčius: skuba susirasti namus ir pratęsti giminę. O tam reikalinga ir tinkama vieta. Jei paukštis jau bus tokią vietą išsirinkęs, nauju būstu jo nebesudominsite. Greičiausiai jūsų iškeltame inkile paukščiai apsigyvens tik kitais metais. Bet jei toje vietoje paukščių gausu ir konkuruoja dėl palankesnių perėjimo sąlygų, inkilas tikrai neliks be šeimininkų dar tais pačiais metais.

Šiemet kovo 23 d. visose miškų urėdijose vyks paukščių sutiktuvių šventė „Paukščiai grįžta namo“. Jos metu miškininkai kviečia kelti inkilus ir padovanoti paukščiams naujus namus. Šia švente miškininkai pažymi ne tik paukščių sugrįžimą, bet ir Pasaulinę miškų dieną.
Jau trečius metus šventę organizuoja Generalinė miškų urėdija kartu su visomis 42 miškų urėdijomis. Šventės globėjas – aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas.

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2015 03 19
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai