Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
Kalėdos
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Žiniasklaida

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Žiniasklaida2016 m. sausio 5 d.

Valstybė turi žinoti


„Miškai“, Angelė Adomaitienė, 2016 sausis

Valstybinės reikšmės miškuose anksčiau buvo atlikti preliminarūs matavimai ir nustatytos miškų sklypų ribos, tačiau jos nėra šimtu nuošimčių tikslios, vaizdžiai sakant – kai kur truputėlį plaukioja. Dėl to gali kilti ir kyla įvairių ginčų su urėdijų teritorijų kaimynais, ypač privačių žemės valdų savininkais „jautresnėse“ vietovėse – plotuose šalia didžiųjų miestų, rekreacinėse ar kurortinėse zonose ir pan., kur žemės kaina itin aukšta. Be to, valstybė turi tiksliai žinoti, kiek ir kokio turto turi.

Tikslus matavimas – ilga procedūra

Norint nustatyti tikslias valstybinių miškų ribas, atliekamas geodezinis matavimas – jiems dabar teikiamas prioritetas ir planuojama, kad šį darbą urėdijos visiškai užbaigs per 2–3 metus. Tačiau vien matavimu, naudojant modernią palydovinę įrangą, procesas nesibaigia – paskui būtina parengti miško sklypų bylas, jas suderinti su žemėtvarkos tarnyba ir įregistruoti NT registre valstybės vardu. Tik taip įformintas visiškai tikslus miško sklypas patikėjimo teise pereina urėdijos žinion.

Tikslinimo procedūrų kelią jau nuėjusi ir NT registre visą žemę su miškais pagal geodezinius matavimus įregistravusi, 2015 m. GMU duomenimis, yra Joniškio miškų urėdija, 99 % visų įregistruotų plotų – Biržų, Marijampolės, Radviliškio, daugiau nei 90 % – Jonavos, Mažeikių, Panevėžio, Šilutės, Tytuvėnų, Valkininkų urėdijos.

Tiesa, miško sklypų ribas pagal geodezinius matavimus urėdijos braižė jau keletą metų, bet šis procesas kurį laiką buvo įstrigęs dėl šalies ekonominės krizės, įšaldytų norminių aktų bei kitų biurokratinių trikdžių. Pagaliau šį darbą pavedus tik urėdijoms, minėti matavimai pajudėjo iš mirties taško, o pastaruoju metu vyksta labai sparčiai.

Prievolė ir sklypų įregistravimas NT registre pavestas urėdijoms, taip pat jos pačios turi susimokėti už visus darbus. Išsprendus popierinius juridinius ir finansinius reikalus, sklypų ribų tikslinimo procesas pajudėjo realiai, be to, urėdijos ėmėsi iniciatyvos perimti ir dalį bešeimininkių apleistų plotų, paliktų nuosavybės teisėms atkurti. Aišku, greitai įregistruoti iš naujo nustatytų miško ribų neįmanoma, nes tikslaus miško sklypo įregistravimo NT registre procesas paprastai trunka apie porą metų, o jei kyla rimtų ginčų su kitais savininkais – ir ilgiau.

Trakų miškų urėdija atliko pusę matavimų

Trakų miškų urėdijoje, valdančioje apie 30 tūkst. ha valstybinių miškų, pirminiai matavimai visuose plotuose buvo atlikti 2006–2008 m., o tikslūs geodeziniai dabar vyksta sparčiu tempu. Jau išmatuota pusė urėdijos prižiūrimų plotų.
„Tai sudėtingas, bet labai reikalingas darbas. Be to, šis dalykas brangiai kainuoja, pagal mūsų skaičiavimus 1 ha matavimas ir įregistravimas gali kainuoti nuo 5–6 iki 10–15 eurų, atsižvelgiant į matavimo, derinimo ir kitas vingrybes“, – sakė Trakų miškų urėdas Vygantas Mierkis. Užbaigti visų valdomų miškų ribų tikslinimo ir įregistravimo NT registre procedūras urėdija tikisi iki 2017 m. vidurio, o tai jai kainuos, pirminiu skaičiavimu, iki 200 tūkst. eurų.

Kodėl šis darbas sudėtingas? Trakų miškų urėdas aiškina, kad daugelyje vietų miško sklypai ribojasi su privačių savininkų miškais, žeme ar vandens telkiniais, be to, yra įvairių pokyčių, ilgai trunka derinimo procedūros. Pavyzdžiui, jei suformuota byla derinant atmetama dėl kokių nors netikslumų, tuomet dokumentai pradeda vaikščioti pirmyn atgal ir procesas pailgėja kokiais 2–3 ar net daugiau mėnesių, nes schemas reikia iš naujo tikslinti, vėl kviesti savininkus, surinkti jų parašus ir pan.

Trakų miškų urėdija pagal geodezinius matavimus Registrų centre įregistravo jau daugiau nei 7 tūkst. ha valdų. „Matavimai ir toliau sparčiai vyksta plačiu frontu. Šiuo metu urėdija dirba net su septyniomis įmonėmis, pasirinktomis pagal viešųjų pirkimų konkursus, t. y. apimti visi plotai. Tiek žemėtvarkos specialistų samdėme dėl didelės darbų apimties ir todėl, kad tai – prioritetinis reikalas“, – pabrėžė V. Mierkis.

Visos urėdijos kadastrinės vietovės yra suskirstytos į dalis pagal geografinę padėtį, pvz., Paluknio, Semeliškių, Jagelonių ir kitas, kiekvienai paskelbtas konkursas ir pasirinktas vykdytojas. Iš viso konkurse dalyvavo apie 20 žemėtvarkos veikla užsiimančių įmonių, iš jų sutartys pasirašytos su bendrovėmis „Geoplius“, „Narma“, „Geogama“, „Kelprojektas“, „Geodeziniai matavimai“, Valstybiniu miškotvarkos institutu bei viena individualia įmone.

Kokių sunkumų kyla matuojant? Anot urėdo, darbai nėra lengvi, nes reikia kviesti visus gretimų vietų atstovus, surinkti jų parašus, apskaičiuoti sklypų plotus. Visi miškų sklypai jau yra nurodyti žemės reformos projektuose, o realiai matuojant randama neatitikimų, pasitaiko, kad gaunami viršpločiai ar kokio gabalo trūksta. Registrų centras tokio sklypo, kuris nesutampa su projektu, NT kadastre neįregistruos. Tokiu atveju kreipiamasi į Nacionalinės žemėtvarkos tarnybos padalinį, kuris turi patikslinti žemėtvarkos projektą, o tai vėl gana ilgas ir kantrybės reikalaujantis darbas.

Vis dėlto, pasak V. Mierkio, Trakų urėdijai kuo greičiau žinoti tikslius savo valdų plotus ypač svarbu, nes valstybės miškai ošia išskirtiniame rekreaciniame regione. Urėdijos teritorijoje yra Trakų istorinis nacionalinis parkas, Aukštadvario regioninis parkas ir dalis Neries regioninio parko teritorijos, penki valstybiniai draustiniai. Žinant tikslias koordinates, niekas nė per žingsnį negalės nei į juos, nei į kitas valdas neleistinai įlysti ar įvelti miškininkus į ilgus teisinius ginčus dėl keliuko ar pakrantės nuosavybės.
Trakų miškų urėdijoje valstybinės reikšmės miškus prižiūri ir į ribų tikslinimo procedūras įtrauktos visos dešimt girininkijų: Jagelonių, Semeliškių, Trakų, Lentvario, Aukštadvario, Rūdiškių, Ropėjų, Onuškio, Žeronių ir Paluknio.

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2016 01 05
VĮ miškų urėdijos
Alytaus miškų urėdija
Anykščių miškų urėdija
Biržų miškų urėdija
Druskininkų miškų urėdija
Dubravos emmu
Ignalinos miškų urėdija
Jonavos miškų urėdija
Joniškio miškų urėdija
Jurbarko miškų urėdija
Kaišiadorių miškų urėdija
Kauno miškų urėdija
Kazlų Rūdos mmu
Kėdainių miškų urėdija
Kretingos miškų urėdija
Kupiškio miškų urėdija
Kuršėnų miškų urėdija
Marijampolės miškų urėdija
Mažeikių miškų urėdija
Nemenčinės miškų urėdija
Pakruojo miškų urėdija
Panevėžio miškų urėdija
Prienų miškų urėdija
Radviliškio miškų urėdija
Raseinių miškų urėdija
Rietavo miškų urėdija
Rokiškio miškų urėdija
Šakių miškų urėdija
Šalčininkų miškų urėdija
Šiaulių miškų urėdija
Šilutės miškų urėdija
Švenčionėlių miškų urėdija
Tauragės miškų urėdija
Telšių miškų urėdija
Tytuvėnų miškų urėdija
Trakų miškų urėdija
Ukmergės miškų urėdija
Utenos miškų urėdija
Valkininkų miškų urėdija
Varėnos miškų urėdija
Veisiejų miškų urėdija
Vilniaus miškų urėdija
Zarasų miškų urėdija
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai