Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
Kalėdos
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Žiniasklaida

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Žiniasklaida2016 m. vasario 18 d.

Netvarkysi – nevažiuosi arba Geri miško keliai – mažesnės darbo ir laiko sąnaudos, aukštesnė darbo kultūra

Miškai“, Stasė Asipavičienė, 2016 m. vasaris

Gerina miško kelių tinklą
Miško keliams pastaruoju metu didelį dėmesį skiria Aplinkos ministerija ir Generalinė miškų urėdija, ir pačios urėdijos suinteresuotos turėti kuo geresnį miško kelių tinklą.
Kaip skelbia Aplinkos ministerija, miško kelių priežiūros ir taisymo darbams atlikti 2016 m. iš Bendrųjų miškų ūkio reikmių finansavimo programos lėšų skirta 4 mln. eurų.
Pagal patvirtintą tvarką prioritetinių miško kelių, kuriuos siūloma prižiūrėti ir taisyti kalendoriniais metais, sąrašą ir planą rengia speciali kiekvienos urėdijos komisija, kurią sudaro miškų urėdijos, Valstybinės miškų tarnybos, Nacionalinės žemės tarnybos, miško savininkus vienijančių organizacijų (asociacijų) ir miškų urėdijos teritorijoje esančių savivaldybių atstovai. Komisijos pateiktą taisytinų prioritetinių miško kelių sąrašą tvirtina tos urėdijos miškų urėdas, atsižvelgdamas į sumą, skirtą iš Bendrųjų miškų ūkio reikmių finansavimo programos.

Sudarydama taisytinų miško kelių sąrašą komisija pirmenybę teikia tiems miško keliams, kurie eina vien per privačias miško valdas ar kartu per privačias ir valstybinių miškų valdas, taip pat tiems, kurie eina per užmirkusių augaviečių miškus, didelio gaisrų rizikos laipsnio ar rekreacinius miškus. Atskiriems kriterijams numatyti konkretūs balai, kuriais remiantis nustatoma vieno ar kito miško kelio pirmenybė.
Šiemet iš bendrųjų reikmių programos visų nuosavybės formų miško kelių taisymui ir priežiūrai skirta beveik 75 tūkst. eurų. Tačiau darbai brangūs ir prižiūrėti kilometrą kelio kainuoja iki 500 eurų, o kilometras remonto – iki 5000 eurų. Taigi, nors suma atrodo įspūdinga, bet labai daug padaryti neįmanoma.


Prioritetas – šlapi miškai
Prienų miškų urėdijoje daug dėmesio ir lėšų skiriama esamų miško kelių remontui ir naujų tiesimui. 2014 m. Balbieriškio girioje buvo rekonstruota 2,5 km kelio, kuris buvo finansuojamas ES (80 %) ir urėdijos (20 %) lėšomis. Dar 1,2 km kelio Balbieriškio girioje rekonstruota Lietuvos kelių priežiūros ir plėtros programos bei savo lėšomis.
Naujosios Ūtos girininkijos miške (irgi Balbieriškio giria) 2015 m. 1,3 km kelio atkarpa buvo taisoma tik urėdijos pinigais. Šiose giriose keliai buvo tvarkomi todėl, kad čia pavasarį ir rudenį būna gana šlapia ir sunku išvežti paruoštą medieną, taip pat atlikti kitus miško priežiūros darbus.
Tais pačiais metais 0,9 km naujo kelio buvo nutiesta Verknės girininkijoje pasinaudojant Kelių priežiūros ir plėtros programos bei urėdijos bendru finansavimu.

„Šiemet Naujosios Ūtos girininkijoje planuojama nutiesti 1,4 km kelio atkarpą. Kelių klausimas šioje girininkijoje ypač aktualus, nes čia miškai šlapiausi, daugelį darbų galima atlikti tik vasarą, kai sausa, arba žiemą, kai kelius nutiesia šalčiai. Sunku rasti vietą, kur įrengti sandėlius ir išgabenti paruoštą medieną“, – sakė urėdijos vyriausiasis miškininkas Tadas Zubavičius.
Anot jo, esant geriems keliams, produkcijos savikaina būna mažesnė, nes nereikia medienos kelis kartus pervežti į sandėlius, ją galima iš aikštelės krauti tiesiai į miškovežius.
„Esame parašę projektus gauti finansavimą 1,4 km kelio tiesimui ir 1,6 km kelio rekonstrukcijai. Yra tokios sąlygos, kad jeigu užsakovas (urėdija) sutinka daugiau prisidėti savo lėšomis, tada gauna pirmumo balų. Dėl kelių tiesimo prašysime Kelių direkcijos paramos, o kaip seksis – matysime. Lėšos bus skirstomos urėdijoms vėliau, kai priims įstatymų įgyvendinamuosius aktus“, – pasakojo Vį Prienų miškų urėdijos vyriausiasis miškininkas Tadas Zubavičius

Brangios investicijos atsiperka
Kelių tiesimas ir rekonstravimas yra brangios investicijos, todėl vienas iš svarbiausių urėdijų ir girininkijų uždavinių – esamų kelių priežiūra. Prienų miškų urėdijoje – tankus miško kelių tinklas, nes kai kurie miškai priklauso ir Nemuno kilpų regioniniam parkui, yra įrengta nemažai rekreacinių objektų, kuriuose lankosi turistai ir mėgsta poilsiauti vietiniai žmonės. Tad labai svarbu, kad visur būtų geras susisiekimas. Geriausi ir sausiausi natūralaus grunto keliai yra Prienų ir Birštono girininkijų miškuose.

Natūralaus grunto kelių urėdijos administruojamoje teritorijoje yra priskaičiuojama per 600 km. Miško keliai su danga, teisti ar rekonstruoti, irgi sudaro nemažai – apie 100 km.
Kelių priežiūra vykdoma urėdijos lėšomis ir pajėgomis. Urėdija turi brigadą žmonių, taip pat tam reikalingą įrangą: savivartį automobilį, 2 ekskavatorius, greiderį. Kitas automobilis yra universalus – vasarą paruošiamas gesinti gaisrams, o žiemą pritaikomas sniegui valyti ir keliams barstyti.

Ruošiamas žvyro karjeras
Didelis pranašumas tai, kad urėdija turi savo nedidelį karjerą, iš kurio imamas žvyras kelių priežiūrai. Šiuo metu vyksta didesnio (5,7 ha) karjero projektavimo darbai ir manoma, kad metų viduryje jau bus galima jį pradėti naudoti. Tada turėtų gerokai atpigti ne tik kelių priežiūra, bet ir rekonstravimas bei tiesimas. Dabar tiesdami naujus kelius statybinėmis medžiagomis, įskaitant žvyrą, apsirūpina patys rangovai. Žinoma, perkant tai nėra pigu.

Kebliausias laikas – pavasaris ir ruduo
Keliai daugiausia sugadinami pavasarį ir rudenį. Pavasarį, jeigu nebūna gero įšalo, kelias greitai sulaužomas, o rudenį, jeigu būna lietingas oras, sugadinamas dar labiau. Visgi miško keliais važiuoja sunkiasvoriai medienvežiai, tad reikia gerai apgalvoti, kur yra tinkama vieta medienai sandėliuoti. Dabar Šilavoto, Naujosios Ūtos ir Verknės girininkijose, nutiesus naujus ar rekonstravus buvusius kelius, pasirūpinta ir sandėliavimo vietomis.

Iškyla problemų ir su seniūnijų keliais. Kartais pagrįstai, o kartais ir be pagrindo kaltinami miškininkai. Kai kurių girininkijų administruojamose teritorijose yra daugiau privačių miškų negu valstybinių, o jų savininkai taip pat kerta ir veža medieną. Bet žmonės, pamatę miškovežius, galvoja, kad tai urėdijos transportas. Visgi miškininkai visada stengiasi paisyti ir oro sąlygų, ir vežti medieną tada, kai mažiausiai kenkiama keliams. O jeigu jau taip atsitinka, stengiasi kuo greičiau turimomis pajėgomis sutaisyti. Dažnai girininkai medienos vežimą derina ir su seniūnais, ieško bendrų sprendimo būdų. Ne paslaptis, kad ir ūkininkai važinėdami su sunkia technika padaro nemažai žalos keliams. Tačiau dažnai ši dėmė klijuojama miškininkams.

Stengiasi prižiūrėti visus kelius
„Stengiamės prižiūrėti visus miško kelius ir keliukus, ypač žiemą, kai reikia nuvalyti sniegą ar pabarstyti, užtaisyti duobes, kad būtų patogu ne tik mums patiems važiuoti, bet miške ar prie miško gyvenantiems žmonėms. Geri keliai – tai aukšta darbo kultūra, mažesnės darbo ir laiko sąnaudos, be to, ir patiems malonu, ir kitiems patogu važinėti“, – sako T. Zubavičius.
Šiuo metu daugelį miško kelių ir keliukų sukaustęs gruodas, tad jie visi išvažiuojami. Tačiau netruks ateiti pavasaris, ir vėl prasidės panašios bėdos. Miškininkai viliasi, kad padėtis pagėrės, kai bus rekonstruota ar nutiesta kelių su tvirta ir patikima danga. Dabar reikia pasidžiaugti, kad urėdijos remontuos ir prižiūrės tiek per valstybinius, tiek per privačius miškus einančius kelius.

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2016 02 18
VĮ miškų urėdijos
Alytaus miškų urėdija
Anykščių miškų urėdija
Biržų miškų urėdija
Druskininkų miškų urėdija
Dubravos emmu
Ignalinos miškų urėdija
Jonavos miškų urėdija
Joniškio miškų urėdija
Jurbarko miškų urėdija
Kaišiadorių miškų urėdija
Kauno miškų urėdija
Kazlų Rūdos mmu
Kėdainių miškų urėdija
Kretingos miškų urėdija
Kupiškio miškų urėdija
Kuršėnų miškų urėdija
Marijampolės miškų urėdija
Mažeikių miškų urėdija
Nemenčinės miškų urėdija
Pakruojo miškų urėdija
Panevėžio miškų urėdija
Prienų miškų urėdija
Radviliškio miškų urėdija
Raseinių miškų urėdija
Rietavo miškų urėdija
Rokiškio miškų urėdija
Šakių miškų urėdija
Šalčininkų miškų urėdija
Šiaulių miškų urėdija
Šilutės miškų urėdija
Švenčionėlių miškų urėdija
Tauragės miškų urėdija
Telšių miškų urėdija
Tytuvėnų miškų urėdija
Trakų miškų urėdija
Ukmergės miškų urėdija
Utenos miškų urėdija
Valkininkų miškų urėdija
Varėnos miškų urėdija
Veisiejų miškų urėdija
Vilniaus miškų urėdija
Zarasų miškų urėdija
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai