Generalinė miškų urėdija Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijaGeneralinė miškų urėdija
Kontaktai "Karštoji linija" Nuorodos Svetainės medis Neįgaliesiems
 
English version English version Versija neįgaliesiems Versija neįgaliesiems
Paieška
 
Struktūra ir kontaktai
Teisinė informacija
Veikla
Naujienos
Bendradarbiavimas
Žiniasklaida
Valstybiniai miškai
Informacija
Medžioklė
Paslaugos
Renginiai
Konkursai ir priėmimai į laisvas darbo vietas
Klausimai
AMEPS

Valstybės biudžetinė įstaiga
Smolensko g. 15, 03201 Vilnius
Tel.   (8 ~ 5) 273 4021
Faks. (8 ~ 5) 273 4004
El.paštas: info@gmu.lt
Juridinių asmenų registras
Kodas: 193257730

 
Pažinkime išskirtinius medžius

Žiniasklaida

Spausdinti Spausdinti

Svetainės medis Žiniasklaida2016 m. kovo 4 d.

Sodina ir džiaugiasi kartu arba Šiemet Šiaulių miškų urėdija planuoja įveisti 7,3 ha naujų miškų

„Miškai“, Angelė Adomaitienė, 2016 kovas

Tradicinės talkos – garbė ir pareiga
Miškininkams per miškasodį paprastai padeda šimtai talkininkų, kasmet panaudojama apie 60 mln. sodmenų: spygliuočių, berželių, juodalksnių, ąžuoliukų, drebulių, klevų bei kitų medžių ir krūmų.
Nuo gilios senovės Lietuvoje vyrauja ypatinga pagarba medžiui, o bent vieną pasodinti laikoma kiekvieno pareiga. Ąžuoliuko ar kitokio medelio sodinimo ritualu pagerbiami žinomi žmonės, iškilios datos, įamžinami reikšmingi įvykiai ir pan. Urėdijos tęsia ir populiarina šias tradicijas bei įprasmina jas naujais akcentais. Vieną tradiciją jau daugelį metų puoselėja ir Šiaulių miškų urėdija – į miško sodinimo talkas kviečia vietos bendruomenes, įmonių, Šiaulių rajono savivaldybės, apskrities vyriausiojo policijos komisariato, priešgaisrinės gelbėjimo valdybos darbuotojus, „Rotary“ klubo narius, jaunuosius miško bičiulius, žurnalistus bei kitus visuomenės atstovus. Talkininkų pasodintą miško plotą miškininkai išskiria informaciniu ženklu, kuriame nurodo, kokia organizacija ir kada jį pasodino. Dažniausiai tokie „bendruomeniniai“ plotai parenkami vaizdingose vietovėse, kad vėliau žmonėms būtų smagu į juos atvažiuoti, pažiūrėti, kiek per metus paaugo medeliai ar suvešėjo jaunuolynas, pasidžiaugti ir turiningai praleisti laiką gamtoje.

„Kaip ir kitose urėdijose, miško sodinimo talkos – sena mūsų tradicija. Jose labai noriai ir aktyviai dalyvauja įvairūs kolektyvai, organizacijos, moksleiviai. Žmogus mieliau eina į tokį mišką, kuris artimas jo širdžiai. Todėl talkininkams sodinti miškui parenkame gražiausias, patraukliausias vietas, be to, kiekviena pagalba įvertinama – pažymima informacinėmis lentelėmis“, – pasakojo Šiaulių miškų urėdas Stasys Pališkis. Anot jo, taip skatinama, kad žmonės po kurio laiko ateitų į tą vietą, pasidžiaugtų savo darbo vaisiais patys, parodytų vaikams ar vaikaičiams. Galiausiai pasakytų kitiems: aš buvau miško sodinimo talkoje, prašau, pažiūrėkite, kokie medeliai jau užaugo. Miškininkų užduotis – parodyti miško augimo procesą, kartu tai ir puiki auklėjimo priemonė.

Pirmieji tokie atminimo lentelėmis paženklinti plotai sužaliavo prie Girnikų kalno, Dubysos ir Ventos kanalo šlaituose, labiausiai žmonių lankomo Kurtuvėnų regioninio parko teritorijoje – Vainagių ir Kurtuvėnų miško masyvuose.

„Uogautojai, grybautojai ir kiti miško lankytojai pastebi tas lenteles, perskaito užrašus, pakomentuoja, pagaliau akivaizdžiai mato, kokio amžiaus medžiai toje vietoje auga. Tai ir savotiška gamtos pažinimo pamoka“, – aiškina urėdijos vadovas. Kai kurie kolektyvai „savo“ mišką aplanko ir visu būriu, stebi, kaip jis metams bėgant suveria lajas.

Paprastai pavasarį organizuojamose talkose sodinukai sodinami kirtavietėse. Prieš tai jos kruopščiai išvalomos ir paruošiamos naujam miškui. Pagalbininkai, pasak urėdo, sodina įvairius medžius, tokius, kurie tinka konkrečiam dirvožemiui: beržus, juodalksnius, eglutes, pušis, maumedžius, ąžuolus.

Sodinukus išaugina patys

Šiaulių miškų urėdija visus sodinukus išaugina pati turimame Vainagių medelyne, o masiškai juos sodinti pradedama balandį (kai kada, orams atšilus, net kovą). Rudenį urėdija Vainagių medelyne organizuoja „atvirų vartų“ savaitę, per kurią vyksta nemokamos edukacinės veiklos: žmonėms parodomas visas miško auginimo procesas – nuo sėklos, daigyno iki sodinimo ir medelių priežiūros, taip pat supažindinama su technika, technologijomis, medelyno aplinka ir pan. Šios rudens pamokos medelyne pritraukia nemažą būrį įvairaus amžiaus šiauliečių.

Kasmet Vainagių medelyne išauginama apie 1,5–2 mln. miško sodmenų. Vien urėdija jų kasmet pasodina apie vieną milijoną, privačių miškų savininkams parduoda apie 300–400 tūkst., kitoms urėdijoms – dar 200–400 tūkst. sodinukų. Medžių ir krūmų sodmenys pateikiami visiškai paruošti sodinti: sutrumpintomis šaknimis, apdoroti neleidžiančia išdžiūti tyre.
Urėdijos daigynas, kaip atskiras padalinys, buvo įkurtas 2000 m. – Vainagių kaime pastatyti ūkiniai pastatai, sodmenų saugojimo šaldytuvas, įrengtos rūšiavimo ir kitos patalpos. Medžių ir krūmų sėklų medelyno darbuotojai prisirenka irgi patys.

Šiaulių miškų urėdija 2015 m. iš viso atkūrė 265 ha miškų bei įveisė 8,5 ha naujų plotų, o šiemet planuojama atkurti 290 ha miškų ir naujų įveisti 7,3 ha plote.

Be talkininkų, urėdijoje miškus sodina rangovai bei privatūs asmenys, su kuriais atsiskaitoma pagal paslaugų kvitus. Anot urėdo, tai populiari paslauga ir sodintojų netrūksta, o miškininkai juos moko, konsultuoja ir prižiūri darbus.

Šiaulių miškų urėdijos teritorijoje yra 43, 5 tūkst. ha miškų, iš jų 30 tūkst. ha valstybinės reikšmės. Urėdijos miškuose vyrauja beržynai (37 %) ir eglynai (33 %), pušynų yra 18 %, dar mažiau drebulynų, juodalksnynų ir kitų lapuočių.

Pagal nacionalinę miškų plėtros strategiją 2015–2017 m. plane, be tiesioginių miško atkūrimo darbų, numatoma veisti miško sėklines plantacijas, didinti sėklų iš jų ruošos apimtį ir išauginamų miško sodmenų skaičių. Taip pat bus atkuriami ir gausinami lietuviams nuo senų laikų šventi medynai – ąžuolynai. Jų daugiau atsirasti turėtų tiek valstybiniuose, tiek privačiuose miškuose. Pasodinti daugiau ąžuoliukų ketina ir šiauliečiai.

     
« Atgal | Į viršų Informacija atnaujinta: 2016 03 04
ALIS
Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytojų skaitliukai
     
© Generalinė miškų urėdija Sprendimas: Infoluitai
"pilk">Infoluitai